A LOVE SUPREME: LIVE IN SEATTLE już w październiku.

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Po prawie sześciu dekadach od powstania, światło dzienne ujrzy historyczne nagranie z występu Johna Coltrane'a. Materiał A Love Supreme: Live In Seattle został zarejestrowany pod koniec 1965 roku, podczas ostatniego wieczoru serii koncertów w The Penthouse w Seattle. To muzyczne objawienie o historycznym znaczeniu. Dokumentuje moment, w którym Coltrane poszerza swój kwartet o drugi saksofon Pharoah Sandersa i drugi bas Donalda Garretta, przechodząc tym samym w ostatnią fazę swojej kariery.

Album A Love Supreme Live in Seattle pojawi się w sprzedaży 8 października nakładem Impulse! Records/UMe.

 

Już dziś można posłuchać A Love Supreme, Part IV – Psalm wraz z wizualizacją tutaj https://JohnColtrane.lnk.to/ALSPIV

Wyjątkowe znaczenie A Love Supreme: Live In Seattle podkreśla fakt, że Coltrane rzadko wykonywał swoją czteroczęściową suitę po nagraniu jej w studiu w 1964 roku. Materiał skomponowany i stworzony jako swoiste wyznanie przepełnione duchowością stał się bestsellerem, a także otrzymał nagrodę GRAMMY. Przez ponad sześć dekad panowało przekonanie, że jedyne zarejestrowane publiczne wykonanie A Love Supreme miało miejsce podczas francuskiego festiwalu w Juan-Les-Pins w lipcu 1965 roku. Nagranie to zostało wydane ponad dwadzieścia lat temu. Natomiast nagranie zawierające występ z października 1965 roku znajdowało się w prywatnej kolekcji saksofonisty Joe’go Brazila. Do tej pory ten materiał mogli wysłuchać jedynie jego przyjaciele i kilku muzyków – szczęśliwców.

A Love Supreme: Live In Seattle jest fascynującym i niespotykanym wykonaniem pełnej suity, charakteryzującym się luźniejszym i bardziej improwizowanym podejściem oraz poczuciem wspólnoty, podobnym do tego jakie odczuwają wierni podczas nabożeństwa. W nagraniu można usłyszeć zespół w składzie: John Coltrane i Pharoah Sanders na saksofonach, McCoy Tyner na fortepianie, Elvin Jones na perkusji oraz Jimmy Garrison i Donald (Rafael) Garrett na basach. Pojawił się tu również Carlos Ward, wówczas młody saksofonista, który stawiał swoje pierwsze kroki na scenie.

Jak ujął to historyk muzyki Ashley Kahn, A Love Supreme: Live In Seattle „to świadectwo, jak mistrz duchowej ekspresji wykonuje swoje dzieło w ciasnych wnętrzach klubu jazzowego. […] W sobotę, 2 października 1965 r. w Seattle, idealnie połączyły się niezbędne elementy: muzyka, muzycy, miejsce, duch wspólnoty i manifest światopoglądowy. Coltrane zdecydował się nam to przekazać i na szczęście ta chwila została uwieczniona.”

Materiał A Love Supreme: Live In Seattle został zarejestrowany ze sceny za pomocą dwóch mikrofonów podłączonych do magnetofonu Ampex, a jedyne kopie taśm zostały bardzo dobrze zachowane, co dało niezwykle wyraźne i wolne od zniekształceń nagranie. „Niesamowite jest to, że taśmy z tej epoki często ulegają uszkodzeniom spowodowanym przez ciepło lub wilgoć lub po prostu są układane poziomo, jednak te taśmy są w doskonałym stanie […] W rezultacie, są to najlepsze amatorskie nagrania Johna Coltrane'a, nad którymi mieliśmy przyjemność pracować” – pisze inżynier Kevin Reeves, producent wydania.

Suita A Love Supreme to historia Johna Coltrane'a, jego muzycznej podróży i duchowej ścieżki. To jedno z najbardziej znaczących nagrań kanonu jazzu, wielokrotnie analizowane przez muzyków, nie tylko jazzowych. Magazyn Rolling Stone konsekwentnie wymienia go wśród najlepszych albumów wszechczasów. „Ze swoich wielu muzycznych kreacji Coltrane patrzył na A Love Supreme w bardzo szczególny sposób” – pisze Kahn w booklecie do albumu A Love Supreme: Live In Seattle. „Nazwał A Love Supreme pokorną ofiarą dla Boga. Żadna inna jego kompozycja ani nagranie nie miały takiego przekazu […] Album A Love Supreme był zarówno osobistym, jak i publicznym oświadczeniem – kazaniem uniwersalistycznej wiary”.

Teraz A Love Supreme: Live In Seattle rozwija historię zarówno wielkiego muzyka, jak i ponadczasowego utworu.

A Love Supreme: Live in Seattle

A Love Supreme, Pt. 1 – Acknowledgement (Live in Seattle/1965)Interlude 1 (Live in Seattle/1965)A Love Supreme, Pt. II – Resolution (Live in Seattle/1965)Interlude 2 (Live in Seattle/1965)A Love Supreme, Pt. III – Pursuance (Live in Seattle/1965)Interlude 3 (Live in Seattle/1965)Interlude 4 (Live in Seattle/1965)A Love Supreme, Pt. IV – Psalm (Live in Seattle/1965)

Zarejestrowane przez Joe’go Brazila, The Penthouse, Seattle

Zremasterowane przez Kevina Reevesa, East Iris Studios, Nashville

 

 

Tagi: