London Jazz Composers Orchestra na Festiwalu Ad Libitum!

Autor: 
Redakcja

Wielka to będzie uczta dla entuzjastów muzycznej improwizacji. W zeszłym roku gwiazdą Ad Libitum był sam Anthony Braxton - w tym, podczas 8 edycji tego znakomitego festiwalu sztuki improwizacji usłyszymy Barry’ego Guya i prowadzoną przez niego London Jazz Composers Orchestra a w niej m.in. Matsa Gustafssona, Evana Parkera, Paula Lyttona, Trevora Wattsa, Herba Robertsona czy Mayę Homburger! Już teraz warto na czerwono zapisać w kalendarzu: 10-12 października: 8. Festiwal Ad Libitum!

Członkowie orkiestry będą prowadzić warsztaty z udziałem polskich improwizatorów a także zagrają 3 koncerty w kameralnych składach - w tym w kultowym trio Guy/Parker/Lytton czy w repertuarze György Kurtaga duet Guy/Homburger.

W ramach Ad Libitum usłyszymy także znakomite polskie składy - trio Elements Macieja Garbowskiego - z Piotrem Damasiewiczem na trąbce oraz, w zastępstwie za Jona Fälta, Raymondem Striddem na perkusji - trio Mazzoll/Janicki/Janicki czy Wacław Zimpel Quartet

.

Na finał w studio koncertowym im. Witolda Lutosławskiego zabrzmi zabrzmi kompozycja Barry’ego Guya „Harmos”.

Ad Libitum to międzynarodowy festiwal sztuki improwizacji organizowany od 2006 roku z inicjatywy Krzysztofa Knittla przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej, w każdej edycji prezentujący inny gatunek muzycznej improwizacji – od muzyki jazzowej po awangardowe techniki wykonawcze, swobodną improwizację i improwizację dyrygowaną, partytury otwarte i graficzne oraz związane z nimi nurty muzyczne, indeterminizm i minimalizm. Bada interakcje muzyki z innymi sztukami – relacje między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w nowych nurtach artystycznych, niekonwencjonalnych działaniach interdyscyplinarnych, projektach o charakterze synkretycznym, inicjuje spotkania kultowych postaci sceny improwizacji w tańcu i muzyce.

Jak mówią organizatorzy: Współpraca polskich muzyków z legendarną formacją London Jazz Composers będzie nie tylko wymianą artystycznych doświadczeń, ale także bardzo dobrą promocją polskiej sceny muzyki improwizowanej.

Szczegółowy program oraz pozostałe informacje dotyczące festiwalu Ad Libitum znaleźć można na stronie www.ad-libitum.pl.

Tagi: