Liquid Spirits Gregory'ego Portera trafiła do polskich sklepów płytowych

Autor: 
Redakcja

Wczoraj, 3 września, na sklepowe półki w Polsce trafiła kolejna płyta wytwórni Blue Note. Tym razem jest to album Liquid Spirit znakomitego śpiewaka, wschodzącej gwiazdy wokalistyki Gregory'ego Portera.

Kim jest Gregory Portera nasi czytelnicy wiedzą jeszcze zanim artysta podpisał kontrakt z Blue Note. Tytułem przypokmnienia więc dodamy, że Gregory rozpoczął swą przygodę z muzyką, występując w małych klubach jazzowych w San Diego. Na uniwersytet w San Diego dostał się dzięki stypendium sportowemu – podczas meczów futbolu amerykańskiego grał na pozycji obrońcy wspomagającego. Ale to muzykę wybrał jako swoje główne zajęcie. Nie bez wpływu na tę decyzję miał jego mentor Kamau Kenyatta.

Kenyatta zaprosił także Portera do studia nagrań w Los Angeles, w którym nad swoim albumem Remembers the Unforgettable Nat King Cole pracował wówczas legendarny flecista Hubert Laws. Gdy ten usłyszał Portera śpiewającego sobie podczas nagrania piosenki Charliego Chaplina Smile, zachwycił się młodym artystą i zaprosił go do wzięcia udziału w nagraniu płyty.

Debiutancki album Portera Water  zdobył Grammy w kategorii „Najlepszy jazzowy album wokalny”. Be Good , wydany w 2012 r., zdobył kolejną nagrodę Grammy, tym razem w kategorii „Najlepszy tradycyjny występ R&B”. Zanim związał się z Blue Note nagrywał dla małej, ale bardzo ważnej na marykańskim rynku wytwórni Motema Music. W 2011 r., w recenzji opublikowanej na łamach „New York Timesa” pisano: „mocny baryton i przekonujące wykonania czynią z niego samorodną gwiazdę, która wie, jak podchodzić do melodii, pracując nad ekspresją i budowaniem napięcia”. Producentem Liquid Spirits jest Brian Bacchus. Album skłąda się z 14 w głównej mierze autorstwa Gregory'ego. A oto pełna track lista.

1. No Love Dying (Gregory Porter)

2. Liquid Spirit (Porter)
3. Lonesome Lover (Abbey Lincoln/Max Roach)
4. Water Under Bridges (Porter)
5. Hey Laura (Porter)
6. Musical Genocide (Porter)
7. Wolfcry (Porter)
8. Free (Gregory Porter/Zak Najor)
9. Brown Grass (Porter)
10. Wind Song (Porter)
11. The “In” Crowd (Ramsey Lewis/Billy Page)
12. Movin’ (Porter)
13. When Love Was King (Porter)
14. I Fall In Love Too Easily (Sammy Cahn/Jule Styne)