Lifting The Bandstand - kwintet Cecila Taylora po raz pierwszy w historii dostępny na płycie!

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne (Luciano Rosetti)

Jeszcze jesteśmy w czasie podsumowań i rankingów za 2020 rok, ale jakolwiek kształcące byłoby spoglądanie za siebie zdecydowanie opowaidamy się za tym żeby patrzeć co nas czeka. To znacznie ciekawsze a może i nawet bardzo ekscytujące. Czas więc zapowiedzieć pierwszą w 2021 roku płytę Fundacji Słuchaj! Nadchodzi Cecil Taylor Quintet - Lifting The Bandstand!

Jesteśmy podekscytowani tym bardziej, że oto nadarza sięokazja uzupełenić wielką historię muzyki jazzowej. Kim był Cecil Taylor wiadomo. Że zawsze występował z muzykami szczególnie utalentowanymi i w swoich kategoriach wielkimi to także wiemy. Wiemy również, że na przełomie wieku prowadził zespół z Harri Sjostromem na saksofonie sopranowym, legendą kontrabasu z Finalandii Tepp Hauta-aho, wybitnym wiolonczelistą Tristanem Honsingerem oraz jednym z największych perkusistów Europejskiej sceny Paulem Lovensem. Nie wiedziliśmy jednak powszechnie jak ów kwintet brzmiał, choć Ci nieliczni świadkowie ich koncertów na Starym Kontynencie nie raz donosili, że był to zapierający dech w piersiach zespół. W bogatej dyskografii Cecila Taylora ten okres niestety nie był do tej pory w ogóle udokumentowany. 

Od teraz już będzie inaczej. 25 stycznia na rynek płytowy trafi album Lifting The Bandstand zawierający nieco ponad 75 minut muzyki zarejestowanej przez grupę podczas słynnego festiwalu Tampere Jazz Happening, 30 października 1998 roku. Nagranie odnalezione zostało w archiwach helsińskiej rozgłośni radiowo-telewiztjnej YLE, zmiksowane i zremasterowane w berlińskim studiu UNISONO Records przez Patricka Romera oraz opatrzone komentarzami piór Johna Corbetta i Ettore Garcii, który na własne oczy widział i wysłuchał koncertu pomieszczonego na tej płycie. W jego tekście czytamy: tamtego dnia siła brzmienia kwintetu sprawiła, że po koncercie do muzyków w garderobie potrzedł sam Steve Lacy i powiedział ze znaną sobie celnością "You guys really lifted the bandstand...".

Tagi: