Leszka Możdżera festiwal pianistyczny czyli Enter Enea Festival 2017

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Siódma edycja Enter Enea Festival, odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-14 czerwca. W tym roku organizatorzy zapraszają na festiwal pianistyczny. W kolejnej odsłonie Enter Enea Festival, muzycznego spotkania w plenerze, repertuar dobrany przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Enter 2017, zdominuje muzyka fortepianowa. Fortepian - król instrumentów, zabrzmi w klasycznych, jazzowych i awangardowych odsłonach.

Koncerty odbędą się wieczorami: 12, 13 i 14 czerwca w Poznaniu, jak zawsze nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku to właśnie pianiści przejmują królestwo sceny, a będzie to grono najciekawszych artystów obecnie panujących na muzycznych scenach Europy. W tym roku, żeby zrealizować wizję programu Leszka Możdżera, na estradę nad jeziorem zostanie sprowadzonych 7 fortepianów, nie licząc instrumentów, które będą potrzebne artystom do przeprowadzenia prób (łączenie 14 fortepianów). Festiwal rozpocznie się odejściem od klasycznych schematów, bo pierwszy dzień festiwalu to wejście w świat bioartu, będącego twórczym przejawem połączenia kultury i natury.

„Enter w czerni i bieli. Fortepian, moja największa miłość, nareszcie w centrum uwagi. Udało mi się namówić znakomitych kolegów i koleżanki aby razem ze mną opowiedzieli ze sceny o czarno białym świecie zza fortepianowej klawiatury. Wiedząc, że klawiszy jest tylko dwanaście, ale dźwięków nieskończenie więcej, poprosiliśmy o pomoc wyjątkowych partnerów - mrówki i kamienie. Skonfrontujemy prawa muzyki tonalnej z prawami  dźwięków przyrody” - wyznaje Leszek Możdżer.

Rozmach tegorocznego Festiwalu potwierdzi już pierwszy koncert programu z 13 czerwca w którym hipnotyzujący utwór Steve’a Reicha „Music for 18 Musicians” zabrzmi w interpretacji grupy Kwadrofonik - jednej z najbardziej oryginalnych formacji  młodego pokolenia. Tym razem Kwadrofonik to nie tylko Bartek Wąsik, Emilia Sitarz, Magdalena i Miłosz Pękała, bo do tytułowej "osiemnastki" zabrakłoby jeszcze czternastu artystów kojarzonych z muzyką współczesną, którzy muszą wspomóc wykonanie tego utworu. Po podróży przez świat wyobraźni mistrza minimalistycznej awangardy, scena stanie się przestrzenią bardziej intymną bo zajmą ją dwa kameralne duety: Leszek Możdżer / Gloria Campaner oraz Barbara Drążkowska i zaproszony przez nią indyjski perkusista BC Manjunath. Specjalizująca się w odkrywczych eksperymentach na preparowanym fortepianie Basia Drążkowska zabierze nas w świat ćwierćtonów oraz wykwintnej matematyki zaś duet włoskiej pianistki Glorii Campaner i Leszka Możdżera, tylko z pozoru będzie najbardziej klasycznym koncertem tego wieczoru. W programie „Heart of Stone”, poza fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, które sprowadzamy z Sycylii, z pracowni mistrza Pinuccio Schiola.

Program drugiego dnia Festiwalu to najprawdziwsza rewia fortepianowa. Rozpocznie go trzech pianistów - Leszek Możdżer, Iiro Rantala i Michael Wollny, których wspólne występy w berlińskiej filharmonii zostały uwiecznione na dwóch płytach wytwórni ACT Music : "Jazz at Berlin Philharmonic I" oraz „Jazz at Berlin Philharmonic VII - Piano Night” wydane na płycie winylowej wiosną tego roku. Właśnie w Poznaniu, podczas Enter 2017 muzycy po raz pierwszy wystąpią z tym programem w Polsce. Potem koncert duetu francuskiego pianisty, Thomasa Enhco, okrzykniętego przez „Piano Magazine ”nowym bohaterem jazzu i jego muzycznej partnerki, grającej na marimbie bułgarskiej artystki Vasseliny Serafimowej, którzy promują właśnie wydany dla niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophon album „Funambules”. Ten rozchwytywany przez światowe festiwale duet także wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Festiwal zakończy brawurowy koncert na cztery fortepiany przygotowany na Galę 40-lecia Festiwalu Jazz Juniors,  który wypromował takie talenty jak Marcin Wasilewski, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Pianohoolingan Orzechowski i Leszek Możdżer. To właśnie ci czterej pianiści zagrają ponownie razem dla publiczności Enter Enea Festival.

Bioart - nowy pierwszy dzień Festiwalu
Enter zawsze zapraszał do prób i eksperymentów. Taki też będzie pierwszy dzień festiwalu. 12-go czerwca, po wernisażu Bogusława Bachorczyka, który w ABC Gallery zaprezentuje wystawę Chlorofil Utracony, a w Visual Parku odsłoni plenerową pracę pt. Królik, który widział jutro, o godz.22:00 odbędzie się koncert Symultanicznej Hybrydy Muzyki Improwizowanej z Bioartem, czyli projektu SHMIB. Jego muzycznym liderem jest Irek Wojtczak i zaproszona przez niego do współpracy elektroniczna grupa JAAA!. Razem z artystycznym duetem Elvin Flamingo odkrywają oni przed publicznością w wizualnym i brzmieniowym wymiarze - udźwiękowiony świat mrówek. Do przyrodniczego widowiska, jako gość specjalny dołączy Leszek Możdżer. Wstęp na poniedziałkowe wydarzenia jest bezpłatny.

Tagi: