Leni Stern na Erze Jazzu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Leni Stern wystąpi 6-go kwietnia, w poznańskim Piano Barze, w ramach festiwalu Era Jazzu.

Leni Stern należy do najbardziej kreatywnych gitarzystek jazzu. Absolwentka Berklee School Of Music w Bostonie; już w czasie studiów koncertowała z własnym trio, które wigoru nabrało na początku lat 80-tych, gdy pracę z muzykami podjął Mike Stern (gitarzystka jest żoną Mike’a). Już wtedy porównywano wirtuozerię gry Leni Stern do najwybitniejszych gitarzystów jazzu, szukając analogii u Pata Metheny’ego i Johna McLaughlina, ależ najbliżej stylistycznie była wtedy przy muzyce legendarnej Emily Remler.

„Poznaliśmy się w Bostonie, jakieś 30 lat temu – wspomina Mike Stern – Na początku mieszkaliśmy nad klubem o nazwie 55 Grand Street, pobraliśmy się, rok później dołączyłem do Milesa. Leni jest dla mnie jednym z nieustających źródeł inspiracji. Jej sposób bycia, jej muzyka – ale także to, jak się zmienia. Sam staram się trzymać mocno obranego wcześniej kursu. Leni natomiast lubi zmiany. Na przykład nagle ni stąd ni zowąd zaczęła śpiewać i pisać teksty. W jej grupach grali tacy muzycy jak takich Wayne Cranson, Dave Nenny czy Paul Motian! A teraz wymyśliła zespół afrykański! Brzmi to bardzo pięknie i bardzo świeżo. Imponuje mi to, co robi i oczywiście jestem w niej zakochany po uszy”.

Zauroczona korzeniami muzyki amerykańskiej, jazzem i tzw. world music Leni Stern wielokrotnie przebywała w Republice Mali, w Afryce Zachodniej. Owocem tego pobytu była płyta zatytułowana „Africa”, w której nagraniu wzięło udział kilkudziesięciu (przed wszystkim afrykańskich) artystów oraz Mike Stern oraz Michael Brecker. W swoich afro-jazzowych projektach współpracowała dotąd z legendarnymi artystami Afryki (Bassekou Kouyate, Ami Sacko, Salif Keita, Toumani Diabate, Baaba Maal). W czasie Festival in the Desert w malijskim Timbuktu zrealizowała słynny document „Last Song Before the War”. Najnowszy album „Dakar Suite” nagrała w Senegalu z muzykami, z którymi pojawi się na koncercie Ery Jazzu.

CO? – Era Jazzu: Leni Stern
KTO? – Leni Stern, Mamadou Ba, Alioune Faye
GDZIE? – Piano Bar, Poznań
KIEDY? – 06/04/2017, 20:00
BILETY? – 120 zł/ 100 zł


 

Tagi: