Legendarny zespół Oczi Cziorne wystąpi w Gdańsku

Autor: 
Redakcja

"Smutne kobiety", "legendarna formacja", "pierwszy polski girls-band", "legenda Gdańskiej Sceny Alternatywnej", czyli zespół Oczi Cziorne wystąpi 1 czerwca w gdańskim klubie Buffet, w składzie: Jowita Cieślikiewicz – pianino, Anna Miądowicz – flet i wokal, Maja Kisielińska – wokal, Ewa Hronowska – wokal, Maciej Jeleniewski - gitara basowa i Michał Gos – perkusja.

Zespół Oczi Cziorne powstał z inicjatywy Jowity Cieślikiewicz i Anny Miądowicz, dziewczyn związanych z Gdańską Sceną Alternatywną. Debiut damskiej formacji w składzie: Jowita Cieślikiewicz – fortepian, Anna Miądowicz – flet, wokal, Katarzyna Przyjazna – keyboard oraz Marta Handschke – wokal, nastąpił na V Festiwalu NOWA SCENA w Gdyni w 1988r. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu - trzon tworzyły ciągle Jowita, Ania i Maja, które w pewnym momencie postanowiły podeprzeć się na „męskim ramieniu” i zaprosiły do współpracy panów. Z zespołem współpracowali w tym czasie: perkusiści Tomasz Unrat, Tomasz Sowiński i Michał Gos oraz basista Wojtek Mazolewski. Dziewczyny nigdy nie miały jednak szczęścia do menadżerów czy producentów.

W 2001r. Oczi Cziorne wydały swoją pierwszą płytę. W nagraniu materiału udział wzięli m.in. Joanna Charchan – saksofon, Olo Walicki – kontrabas oraz Michał Gos – perkusja. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Promując płytę zespół zagrał wiele koncertów m.in. w warszawskim Dramatycznym Yazzgocie, w łódzkiej Łodzi Kaliskiej, poznańskim Blue Note, sopockim Spatifie, gdańskim Klubie Żak. W tym czasie dziewczyny zapraszały do współpracy wiele zacnych osobistości polskiej sceny jazzowej i nie tylko. Byli to m.in. saksofonista Mikołaj Trzaska, trębacz Antoni Ziut Gralak, perkusista Andrzej Rajski oraz poeta o dźwięcznym barytonie - Marcin Świetlicki. Do zespołu powróciła dłuższą chwilę Marta Handschke.

W 2002r. w studio Wdzydzana na Kaszubach zostały nagrane dwie piosenki wydane później na singlu Oczi Cziorne „Nr 1”. Zwieńczeniem tego barwnego etapu działalności zespołu był koncert w studio radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej oraz występ na Festiwalu Kultur Eropy w Fellbach koło Stuttgartu, w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”.

01.06.2012, Gdańsk

Klub Buffet, godz. 21:00

Bilety: 15zł