Lee Konitz, David Sanborn i Quartado - jutro w kolejnej odsłonie Jazz Nad Odrą 2015

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

17-go kwietnia, w sali teatralnej Impartu wystąpi Lee Konitz Trio. Po nich na scenie pojawi się David Sanborn z zespołem. O 22:30 w sali kameralnej odbędzie się drugie wydarzenie wieczoru - koncert grupy Quartado.

Lee Konitz, saksofonista, kompozytor i pedagog, jest jednym z ostatnich wielkich świadków i współtwórców całej historii jazzu nowoczesnego. Grał z Charlie’m Parkerem, u boku Lennie’ego Tristano współtworzył podwaliny pod style cool
i free, uczestniczył w słynnych sesjach Capitolu (płyta The Birth Of The Cool), a potem zachwycał czystym dźwiękiem swego altu jako lider własnych grup, podróżując po całym świecie i nagrywając dziesiątki płyt. Jego energia wydaje się niewyczerpana: mając 80 lat gra teraz więcej koncertów niż kiedykolwiek wcześniej.

Lee Konitz dość często występuje w Polsce, ale we Wrocławiu na festiwalu wystąpi po raz pierwszy.

 


David Sanborn, dziś wybitna postać światowego jazzu, w wieku trzech lat zachorował na polio i nauka gry saksofonie stała się częścią jego terapii. Początki jego muzycznej kariery to blues i R&B. Już w wieku 14 lat zagrał u boku takich bluesowych legend jak Albert King i Little Milton. Studiował muzykę na Uniwersytecie Northwestern, potem przeniósł się na University of Iowa, gdzie grał i studiował u znanego saksofonisty JR Monterose. Za radą przyjaciela wstąpił do Butterfield Blues Band i zagrał z Paulem Butterfieldem na festiwalu w Woodstock. Koncertował ze Stevie Wonderem i nagrał z nim płytę Talking Book. Grał także z The Rolling Stones i Davidem Bowie, na którego albumie nagrał słynną solówkę do utworu Young Americans. W tym samym czasie koncertował i nagrywał z wielkim Gilem Evansem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku i studiach u George Colemana, rozpoczął karierę solową, współpracując z takimi artystami jak Paul Simon czy James Taylor.

 


Quartado to zespół, który powstał z chęci dzielenia się energią oraz pasją do muzyki fusion. Grupa powstała dwa lata temu z inicjatywy Jana Rejnowicza, autora kompozycji. Debiutancka płyta Quartado odbiła się dużym echem, utwory z płyty wielokrotnie gościły na antenie Trójki w audycji „Trzy kwadranse jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Album dostał bardzo dobrą recenzję w najważniejszym polskim drukowanym magazynie jazzowym Jazz Forum.

 


CO? - Lee Konitz Trio / David Sanborn / Quartado
KTO? - Lee Konitz Trio: Lee Konitz, Joe LaBarbera, Darek “Oles” Oleszkiewicz / David Sanborn: David Sanborn, Ricky Peterson, Andre Berry, Nicky Moroch, Chris Coleman / Quartado: Jan Rejnowicz, Tomek  Łosowski, Marcin Wądołowski, Karol Kozłowski
GDZIE? - Sala teatralna Impart / Sala kameralna Impart, Wrocław
KIEDY? - 17/04/2015, 19:00 / 22:30
BILETY? - 150 zł - 120 zł - 90 zł / 40 zł - 30 zł


tagi: Jazz nad Odrą, Lee Konitz Trio, David Sanborn, Quartado, Wrocław Koncerty jazzowe