Lean Left w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

10 września, w Pardon, To Tu, na jedynym koncercie w Polsce pojawi się zespołu Lean Left w składzie: Ken Vandermark, Terrie Hessels i Andy Moor, dwóch członków legendarnej grupy The Ex, i Paal Nilssen-Love.

Lean Left to projekt gitarzystów legendarnego The Ex i dobrze znanego już w Polsce duetu Vandermark / Nilssen-Love. Cztery wielkie osobowości i wybitni improwizatorzy tworzą wielopłaszczyznowa improwizowaną muzykę łączącą hardcore, elementami noise'u i free na najwyższym poziomie.

Ken Vandermark od ponad dwudziestu lat najbardziej twórczy przedstawiciel chicagowskiej muzyki improwizowanej. Jest liderem lub co-liderem zespołów: Vandermark 5, Bridge 61, Peter Brötzmann Chicago Tentet, FME, Sonore. W 1999 roku został laureatem nagrody fundacji McArthura – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego corocznie najwybitniejszym twórcom z różnych dziedzin sztuki.

Paal Nilssen-Love to bez wątpienie najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków młodego pokolenia, występuje i nagrywa wraz z Peterem Brötzmannem, Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem (The Thing), Johnem Butcherem, Jebem Bishopem, Stenem Sandellem, Joe McPhee i Toshinori Kondo. Lider własnego kwartetu. Właściciel oficyny wydawniczej PNL Records. 

Terrie Hessels - gitarzysta, założyciel (w 1979) istniejącej po dziś dzień holenderskiej, punkowej grupy The Ex. Początkowo poruszał się w stylistyce punk / post punk / no wave, później, zafascynowany muzyką etniczną zaczął wykorzystywać jej motywy w ramach twórczości The Ex (początkowo węgierskie i tureckie, później także muzykę z Konga, Erytreii i Etiopii). Współpraca The Ex z Tomem Corą, legendarnym wiolonczelistą i improwizatorem zaowocowała zainteresowaniem muzyką improwizowaną. Terii nagrywał i koncertował m.in. z Tomem Corą, Hanem Benninkiem i Abem Baarsem, jak różnież z muzykami z Sonic Youth (Thurston Moore), Chumbawamba czy też ICP Orchestra, oraz Matsem Gustafssonem, Massimo Pupillo i Paalem Nilssen-Lovem.

Andy Moor urodził się w Londynie, w 1962. Karierę muzyczną rozpoczynał jednak w Edynburgu w Szkocji jako gitarzysta zespołu Dog Faced Hermans, grupy grającej eklektyczn pomieszanie energii post punk i tradycyjnych melodii oraz improwizacji. W 1990 roku przeniósł się do Holandii po zaproszeniu do wzięcia udziału w sesji holenderskiego zespołu The Ex.

Otwartość i wszechstronność muzyków w tej grupie pozwoliło mu zetknąć się z muzyką wielu artystów z różnych scen i środowisk (Tom Cora, Han Bennink, Wolter Wierbos, Djibril Diabate, John Butcher, i Anne-James Chaton). W 1995 roku rozpoczął pierwsze serie całkowicie improwizowanych koncertów w duecie z Terrie Ex, a następnie z innymi muzykami (Tony Buck, Joe Williamson, Leonid Soybelman zwany Kletka Red)

W ostatnich latach Andy zaangażował się bardziej w scenę muzyki improwizowanej w Amsterdamie, współpracując z miejscowymi improwizatorami: Kaffe Matthews, Yannis Kyriakides, Thomas Lehn, Colin Mclean czy DJ/Rupture. 

Tagi: