"La Notte" - kolejna premiera ECM

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Hans Fredrik Asbjørnsen

Norweski pianista i kompozytor Ketil Bjørnstad nagrał nowy album pod szyldem ECM zatytułowany “La Notte”, który pojawi się na sklepowych półkach już 23 kwietnia. W nagraniu materiału na płytę atyście towarzyszyli: saksofonista Andy Sheppard, gitarzysta Eivind Aarset, wiolonczelistka Anja Lechner, kontrabasista Arild Andersen oraz perkusistka Marilyn Mazur.

„La notte” jest ukłonem w stronę włoskiego reżysera Michelangelo Antonioniego, którego Ketil Bjørnstad wymienia wśród największych inspiratorów w całej swojej karierze. „Odkryłem, czym może być jazz, słuchając In A Silent Way Milesa Daviesa, a także oglądając filmy Godarda, Bressona i Antonioniego. Być może chodzi o powolne, rytmiczne prowadzenie narracji przez Antonioniego, które spowodowało, że w podobny sposób zacząłem myśleć o muzyce. Jak długo sztuki wizualne będą wpływać na nasze postrzeganie muzyki, a muzyka tworzyć będzie obrazy z podobną intensywnością, obydwie sztuki będą miały ze sobą wiele wspólnego”.

Materiał został nagrany na żywo podczas norweskiego festiwalu Molde International Jazz Festival w 2010 r. Dla potrzeb tego koncertu Bjørnstad powołał norwesko-duńsko-niemiecko-brytyjski zespół złożony ze starych i nowych przyjaciół blisko związanych także z ECM. Koncert był szeroko komentowany w mediach.