Kwintet Enrico Ravy zainauguruje w sobotę festiwal Jazztopad 2012

Autor: 
Redakcja

3. listopada rozpocznie się wrocławski festiwal Jazztopad, który zainauguruje kwintet Enrico Ravy koncertem prezentującym materiał z płyty „Tribe”, która został uznana przez krytykę za jedną z najlepszych w dorobku artysty. U boku trębacz zagrają: pianistaGiovanni Guidi, puzonista Gianluca Petrella, kontrabasista Gabriele Evangelista i perkusist Fabrizio Sferra.

Enrico Rava jest jednym z najciekawszych trębaczy starego kontynentu. Chociaż pochodzi z Włoch, swe muzyczne korzenie posiada w twórczości największych trębaczy amerykańskiej historii jazzu - Milesa Davisa czy Cheta Bakera. Ogromny wpływ na sztukę muzyczną Ravy miał jego długoletni pobyt w Nowym Jorku, gdzie zgłębiał rejony avant-garde z takimi sławami jak Cecil Taylor, Roswell Rudd, Rashied Ali, Carla Bley czy Lee Konitz. Rava jest artystą legendarnej wytwórni ECM i nie dziwi, że jego sztukę można określić często jako liryczne pejzaże dźwiękowe, jak mówi się o muzyce na albumach z ECM - „o jeden stopień powyżej ciszy”. Ale trzeba zaznaczyć, że artysta czerpie pełnymi garściami z całej muzyki dziś go otaczającej. Spuściznę wielkiej tradycji jazzowej łączy z energią i witalnością tego, co najnowsze oraz świeże we współczesnym jazzie.

Inspiracje muzyczne Ravy są szerokie - niektóre jego płyty nawiązują do muzyki poważnej - „L'Opera Va”, „Rava Plays Carmen” czy też tej popularnej - np. Micheala Jacksona: „Rava On The Dance Floor”. Obok wybitnego trębacza na scenie staną utalentowani włoscy muzycy młodego pokolenia: na fortepianie zagra Giovanni Guidi, na puzonie - uważany za jednego z najlepszych puzonistów jazzowych - Gianluca Petrella, na perkusji Fabrizio Sferre, a przy kontrabasie stanie Gabriele Evangelista.

3.11.2012, Wrocław

Sala Filharmonii Wrocławskiej, godz. 18:00