Kuba Więcek Trio, Marc Ribot Ceramic Dog oraz Ottone Pesante na zakończenie 10. Lublin Jazz Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trzy tria pożegnają 10. edycję Lublin Jazz Festival. 22 kwietnia, w Centrum Kultury, w Lublinie wystąpią Kuba Więcek Trio, Marc Ribot Ceramic Dog oraz Ottone Pesante.

Kuba Więcek, 23 letni saksofonista i kompozytor jest bohaterem najgłośniejszego debiutu na polskiej scenie jazzowej minionego roku. Jego album „Another Raindrop”, nagrany w trio z Michałem Barańskim (kontrabas) i Łukaszem Żytą (perkusja) ukazał się w reaktywowanej prestiżowej serii „Polish Jazz”, będącej najważniejszą polską jazzową kolekcją wszech czasów. To dla „Polish Jazz” nagrywali najwięksi: Komeda, Stańko, Kurylewicz, Urbaniak, Namysłowski, Kuba Więcek jest pierwszym od 28 lat debiutantem w tej serii, najmłodszym w całej jej historii. Saksofonista daje się poznać jako artysta niepokorny, imponujący własną, nad wyraz jasno wykładaną, dojrzałą wizją swojej muzyki – zaskakująco pięknej. Swoje inspiracje czerpie z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie.

Marc Ribot to jeden z najoryginalniejszych gitarzystów naszych czasów. Laureat nagrody Grammy za płytę “Rasing Sand” z Robertem Plantem. Współpracuje także regularnie z kompozytorem John’em Zorn’em. Marc Ribot urodził się w Newark, New Jersey. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1978, Ribot został członkiem Realtones , a w latach 1984 do 1989 Lounge Lizards John’a Lurie. Wśród artystów, z którymi nagrywał znajdą się takie postaci jak: Tom Waits, John Lurie, Elvis Costello, Arto Lindsay, Laurie Anderson, McCoy Tyner, The Jazz Passengers, The Lounge Lizards, Evan Lurie, Medeski Martin Wood, James Carter i inni. Marc Ribot komponował muzykę do „Walk The Line”, „Everything is Illuminated” i „The Departed” Martin’a Scorsese. Jego talent ujawnia się także podczas koncertów z pełną orkiestrą symfoniczną. Obecnie odbywa trasy koncertowe z dwoma zespołami: projekt na cześć Albert’a Ayler’a Spiritual Unity z udziałem basisty Aylera Henry’ego Grimes’a i Ceramic Dog z udziałem basisty Shahzad’a Ismaily i perkusisty Ches’a Smith’a. Ceramic Dog w kwietniu 2018 roku, po pięciu latach od ostatniego wydawnictwa, wypuszczają najbardziej oczekiwany trzeci album zatytułowany: „YRU Still Here?”. Bezkompromisowe podejście do muzyki, oraz charakterystyczny styl Ribot’a sprawiły, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów, a projekt Ceramic Dog jest tego najlepszym przykładem.


Eksperymentalne heavyjazzowe trio z Włoch. Przetworzona trąbka i puzon, perkusja – tyle wystarczy aby zespół brzmiał jak orkiestra: „zła orkiestra dęta, death metal brass band”. Zespół prezentuje zupełnie nowe podejście do instrumentów dętych, wyciskając z nich brzmienie nie spotykane jak dotąd na scenie jazzowej. Tworzy kompozycje z pogranicza death metalu, jazz core’u czy jazz rocka. W ostatnich trzech latach zagrali ponad 250 koncertów w Europie, promując dwa, jak dotąd wydane, albumy: „Ottone pesante” (2014) i „Brassphemy set in stone” (2016).

CO? – 10. Lublin Jazz Festival: Kuba Więcek Trio / Marc Ribot Ceramic Dog / Ottone Pesante
KTO? – Kuba Więcek Trio: Kuba Więcek, Michał Barański, Łukasz Żyta / Marc Ribot Ceramic Dog: Marc Ribot, Shahzad Ismaily, Ches Smith / Ottone Pesante: Paolo Raineri, Francesco Bucci, Beppe Mondini
GDZIE? – Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? – 22/04/2018, 18:00 / 19:30 / 21:00
BILETY? – Kuba Więcek Trio, Marc Ribot Ceramic Dog - 70 PLN / Ottone Pesante - 20 PLN

Tagi: