Kto kocha i wyznaje ideologię Sun Ra ten niech się cieszy

Autor: 
Redakcja

Pamiętacie album The Heliocentric Word of Sun Ra? Nie wszyscy, ale wyznawcy religii Sun Ra, na pewno. Płyta niedawno, bo 21 kwietnia obchodziła swoje 50 urodziny, a jej wydawca legendarna ESP-Disk może być dumna, bo to jedna z wielu płyt, w ich katalogu, która uzyskał status kamienia milowego nowoczesnego jazzu.

Nie wszyscy uczestnicy tamtej sesji żyją. Nie ma sród nas już lidera i kilku ważnych jego kapłanów z Johnem Gilmorem na czele, ale wciąż jest i ciągle imponuje aktywnością, choć sędziwy, bo liczący 91 lat Marshall Allen.
Los oszczędził także reżysera dźwięku Richarda Andersona oraz wieloletniego członka Arkestry, Danny’ego Thompsona. A to jak się okazuje wystarczy, żeby zacząć myśleć na poważnie o napisaniu nowej, acz pozostającej w duchu oryginału, muzyki.
Tak więc jak zapowiadają wydawcy na nowo usłyszymy dawną instrumentację z Heliocentric Word Of Sun Ra. Będzie basowa marimba, która w swoim czasie tak bardzo pobudzała wyobraźnię słuchaczy i na której grał muzyczny mózg całości Scott Robinson. Tutaj stanie za nią Marshall Allen, podobnie zresztą jak za Stainwayowskim grand piano. Pozostały skład z płyty uzupełnią nowojorscy muzycy, tacy jak Frank Kumba Lacy, Philip Harper, Pat O'Leary, Tim Newman, Matt Wilson and JD Parran oraz niedawny laureat stypendium Doris Duke saksofonista i kompozytor Yosvany Terry.
Pierwszy wolumin sesji heliocentrycznej wydany zostanie zarówno w formacie CD, jak i na płycie winylowej i jak głoszą zapowiedzi będzie dostępny 16 listopada.

Tagi: