Krzysztof Herdzin i Academy of St Martin in the Fields - marzenie spełnione

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Krzysztof Herdzin spełania swoje marzenia i stanie na czele legendarnej i doskonale wszystkim znanej kamaralnej orkiestry Academy of St Martin in the Fields. Co więcej, stanie na jej czele w nie mniej legendarnym studiu nagraniowym Abbey Road. Wówczas były to marzenia dopiero mające się spełnić. Dziś są już spełnione i co więcej przybrały także formę płyty.

Oto więc nadchodzi czas płyty  „Suita na tematy polskie” zawierającej rzecz jasna kompozycje pióra Krzysztofa Herdzina. NIe bez znaczenia jest fakt, że Krzysztof jest pierwszym kompozytorem z Polski, któremu udało się nawiązać tak bliską współpracę z tą wybitną orkiestrą. Co więcej Krzysztof Herdzin sam stanął za pulpitem dyrygenckim, a to jeszcze bardziej unikatowa sytuacja, bo przecież akademicy z St Martin and FIelds niechętnie widzą na tym miejscu kogoś innego niż swojego muzycznego dyrektora (aktulanie jest nim sam joshua Bell) . Reżyserem i realizatorem dźwięku był Rafał Paczkowski, który pracuje z najlepszymi kompozytorami i muzykami zarówno w Hollywood, Londynie jak i w Warszawie.

Nagrania trwały dwa dni (19, 20 grudnia 2014) a przy pożegnaniu cała orkiestra biła brawo w podziękowaniu za pracę na najwyższym poziomie i przede wszystkim za piękną, oryginalną, świetnie napisaną – i jak to określili – bardzo polską muzykę. 

Jakiej więc muzyki możemy sięspodziewać. Najlepiej oddać głos jej twócy: „Kompozycje zawarte na płycie "Suita na tematy polskie" określiłbym stylem impresjonistyczno-neoklasycznym, mocno związanym z polskim folklorem. To współczesna muzyka z rozszerzoną tonalnością, inspirowana zarówno moimi polskimi mistrzami: Karolem Szymanowskim, Grażyną Bacewicz, Tadeuszem Bairdem, Wojciechem Kilarem, jak i twóczością Dimitrija Szostakowicza, Segieja Prokofiewa czy francuskiej grupy Les Six” – mówi Krzysztof Herdzin.

Jakby tego było mało, to 21 czerwca w Filharmonii Narodowej odbędzie się światowa premiera kompozycji zawartych na płycie i żeby całość odbyła się w pełnym splendorze na koncert zaproszona została orkiestra Academy of St Martin in the Fields. Dwa dni później album trafi na sklepowe półki, ale coś nam podpowiada, że wszyscy ci, którzy odwiedzą tego dnia Filharmonię Narodową, będą mogli w płytę zaopatrzeć się bez problemu.