Krokus Jazz Festiwal!

Autor: 
Redakcja

RANDY BRECKER, jemeńska wokalistka RASM AL-MASHAN, słowackie AMC TRIO, rewelacyjny duet FRIEND’N’FELLOW z Constance Friend, wokalistką okrzykniętą nową Cassandrą Wilson oraz supergrupa LABORATORIUM, to zaledwie część tego, co będzie się działo podczas jeleniogórskiego święta jazzu, jakim jest X Międzynarodowy Krokus Jazz Festiwal zaplanowany w Jeleniej Górze w dniach 21-23 października 2011 r. Istotą i niewątpliwą atrakcją festiwalu są otwarte koncerty konkursowe wschodzących gwiazd polskiego i europejskiego jazzu, startujących w konkursie „Powiew Młodego Jazzu”. Popisy rywalizujących o statuetkę „Złotego Krokusa” zespołów zaplanowano  w sobotę i niedzielę od godziny 12.00 do 18.00.

Festiwal otworzy legendarna formacja Laboratorium. Grupa o niepowtarzalnym brzmieniu i smaku muzycznym. Ich koncert, zarówno dla tych,  którzy pamiętają zespół z okresu ich największej świetności jak i dla tych, którzy usłyszą ich po raz pierwszy, będzie  niewątpliwie dużą dawką niezapomnianych wrażeń. Atrakcją  koncertu  będzie udział  wokalistki pochodzenia jemeńskiego Rasm Al–Mashan. Gwiazdą drugiego dnia festiwalu  będzie jeden z najlepszych muzyków jazzowych na świecie –  amerykański trębacz Randy Brecker. Wraz z bratem Michaelem, wybitnym saksofonistą, tworzyli przez lata słynny „The Brecker Brothers”, uznawany za jeden najbardziej popularnych zespołów  jazz-rockowych lat  80. i 90. Prestiżowy magazyn „New York Times” określił ich muzykę jako „najbardziej przekonujące połączenie jazzu i rocka jakie osiągnęła kiedykolwiek jakakolwiek grupa”.  W swej dotychczasowej karierze Randy Brecker nagrywał z pierwszoplanowymi postaciami z kręgu muzyki jazzowej, popowej i rockowej. Ten znakomity trębacz wystąpi  z AMC Trio okrzykniętym jako słowacki EST. Ich wspólny występ z najnowszym programem będzie jedynym koncertem w Polsce. Ostatni dzień festiwalu będzie należał do kolejnej gwiazdy, grupy Friend’n’Fellow. To zespół niezwykle popularny i chętnie zapraszany  na festiwale jazzowe na całym świecie. Ostatnio duet gościł  w Polsce w 2006 r. na festiwalu „Era Jazzu”. Kolejna okazja do ich podziwiania nadarzy się  23 października w Jeleniej Górze.

Krokus Jazz FestiwalUzupełnieniem każdego dnia festiwalu będą klimatyczne, nocne koncerty klubowe i jam sessions w klubie KWADRAT,  uświetnione przez występy: laureata ubiegłorocznego konkursu - Iwonę Kmiecik z jej kwintetem oraz wschodzącą gwiazdę pianistyki jazzowej Ilonę Damięcką. Ponadto podczas nocnego koncertu program  ze swojej najnowszej płyty „We’ve Got Plans...” zaprezentuje zespół The 3RIO  w składzie: Krzysztof „Puma” Piasecki, Stan Michalak i Kenny Martin.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Twarze Jazzu” autorstwa Janusza Nowackiego.

Wszystkie koncerty festiwalowe na scenie głównej i w klubie „Kwadrat” prowadzić będzie  Tomasz Tłuczkiewicz.

 

Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w Jeleniej Górze w budynku JCK przy ul. Bankowej 28/30.

Na przesłuchania konkursowe „Powiew Młodego Jazzu” wstęp wolny.

 

Rezerwacja i sprzedaż biletów na koncerty: od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00 w sekretariacie JCK w Jeleniej Górze, ul. Bankowa 28/30,

tel.: 75 64 78 884,  75 64 78 885

Tagi: