Krakowska Jesień Jazzowa: Sai Trio

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W Sai Trio współczesny taniec spotyka się z jazzem. W zespole znalazło się troje artystów, z których każdy jest zupełnie odmienny, niż pozostali członkowie zespołu. 21-go października wystąpią w Klubie Alchemia, w ramach 10. Krakowskiej Jesieni Jazzowej. 

Barcelońskie trio postawiło na świeże rozwiązanie, łącząc taneczny performans z muzyką. Całość oparto na zasadzie improwizacji. Sai Trio tworzą pianista Agustí Fernándezem, perkusista Ivo Sans oraz penetrująca głębię flamenco i butoh katalońska tancerka Sònia Sánchez.
O Fernándezie nowojorski “The Village Voice” napisał: „Jest jednym  z tych najważniejszych muzyków hiszpańskich, którzy dla muzyki kreatywnej czynią dziś najwięcej, łącząc unikatowy styl z improwizacją i wiedzą na temat XX-wiecznej pianistyki”. Pochodzący z Palma de Mallorca pianista ma w swoim dorobku współpracę z takimi muzykami, jak Peter Kowald czy Derek Bailey. Od 2002 r. jest członkiem New Orchestra Barry’ego Guya.

Ivo Sans jest najczęściej schowany za perkusyjnym zestawem, ale jego pasje obejmują też rzeźbiarstwo i taniec. Jako nastolatek, za sprawą przyjaciela postanowił sprawdzić się jako perkusista. Mimo, że w rodzinie Sansa nikt nie miał muzycznego wykształcenia, w domowej płytotece znalazł albumy z muzyką takich twórców, jak The Beatles, Nina Simone czy Beethoven i Vinicius di Moraes. To był początek jego fascynacji muzyką. Dziś Sans ma swój zespół, ISCCJMKMB. Współtworzą go Convida Cesar Joaniquet, Masa Kamaguchi oraz Marcel·lí Bayer.

Występująca z muzykami tancerka Sònia Sánchez uznawana jest za prawdziwą innowatorkę w świecie tańca flamenco. Posiadająca wykształcenie z zakresu tańca klasycznego, Sánchez prowadzi dziś autorskie poszukiwania w zakresie ekspresji poprzez taniec flamenco, jak i mowę ciała, chcąc stworzyć własną wizję tańca. Od kiedy odkryła japoński taniec butoh i metodę treningu umysłu i ciała znaną jako Body Weather,  Sánchez używa tych technik żeby wyznaczyć sobie kolejne ścieżki w swoich poszukiwaniach.

CO? – 10. Krakowska Jesień Jazzowa: Sai Trio
KTO? – Agustí Fernández, Sònia Sánchez, Ivo Sans
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 21/10/2015, 20:00
BILETY? – 30 zł / 40 zł

Tagi: