Krakowska Jesień Jazzowa po raz dziewiąty zabiera nas do improwizowanego raju.

Autor: 
Redakcja

Koniec września po raz kolejny przynosi ze sobą jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w roku - Krakowską Jesień Jazzową – festiwal, którego nie można przegapić i który stał się jedną z najważniejszych ambon dla muzyki improwizaowanej zarówno w Europie jak i na świecie. 

Większość zaplanowanych koncertów to polskie premiery nowych projektów uznanych gwiazd światowej muzyki improwizowanej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wieczory The Ex & Brass Unbound z udziałem m.in. Kena Vandermarka i Matsa Gustafssona; nowy projekt holenderskiego wirtuoza klarnetu i saksofonu Aba Baarsa, a także jego duet z legendą europejskiej sceny jazzowej Zlatkiem Kaučičem; solowy koncert Joëlle Léandre czy wreszcie premierowy wspólny koncert niezwykle popularnych zespołów The Thing i DKV. Pojawi się także dawno niewidziana w Krakowie Satoko Fujii i niezwykle energetyczne holenderskie trio – Cactus Truck.

Bez wątpienia jednym z wyjątkowych punktów tegorocznej edycji festiwalu będzie plenerowy koncert inaugurujący, który odbędzie się na dachu tzw. „Okrąglaka” na Placu Nowym w Krakowie.

Sensacyjnie zapowiada się także światowe prawykonanie utworu „Guernica” Barry’ego Guya w wykonaniu 14 osobowej, specjalnie na tę okazję utworzonej orkiestry pod dyrekcją kompozytora. 

Wielkim zainteresowaniem powinny cieszyć się również koncerty muzyków polskiej sceny alternatywnej, warsztaty improwizacyjne, wystawa fotograficzna i panele dyskusyjne z udziałem wielu uznanych krytyków i dziennikarzy z Europy i USA.

Będzie także okazja posłuchać dobrego znajomengo Krakowskiej i nie tylko krakowskiej ubliczności legendarnego Petera Brötzmanna. Tym razem w projekcie triowym ze legendą prytjskiej sceny impro - Stevem Noblem oraz znakomitym amerykańskim wibrafonistą Jasonem Adasiewiczem. I niewykluczone, że będzie to jeden z najjaśniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu.

Tak więc czas planować improwizowaną jesień i czas jechać do Krakowa.