Krakowska Jesień Jazzowa: Piotr Damasiewicz Quintet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ostatnim spotkaniem z polską sceną improwizowaną na tegorocznej edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej, będzie koncert 17-go listopada, na którym usłyszymy Piotra Damasiewicza, Gerarda Lebika i lizbońskiego Red Trio (Rodrigo Pinheiro, Gabriel Ferrandini, Hernani Faustino) jako Piotr Damasiewicz Quintet.

Piotr Damasiewicz to muzyk, kompozytor, trębacz i założyciela Power Of The Horns – dziesięcioosobowego składu, którym na scenie dyryguje Damasiewicz. O Damasiewiczu Łukasz Komła w serwisie nowamuzyka.pl pisze: „wizjoner i animator sztuki, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, a przede wszystkim znakomity trębacz”. W 2013 r. roku Damasiewicz został nagrodzony statuetką Fryderyka w kategorii – co zabawne – „jazzowy debiut roku”. Jest również laureatem II nagr ody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy.
Damasiewicz jest też autorem projektów Mnemotaksja, Hadrons, ImproGraphic. Z Gerardem Lebikiem tworzy VeNN Circles. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej, sound artu, elektroakustycznej improwizacji i eksperymentu.

Wrocławianin Gerard Lebik jest aktywnym twórcą muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i intermedialnej. Wykonuje instalacje i interwencje dźwiękowych. Tworzy dźwięk i muzykę przez improwizację, manipuluje też materiałem dźwiękowym za pomocą saksofonów, generatorów fal akustycznych, obiektów elektroakustycznych i software’u. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej.
Portugalską część zespołu stanowi Red Trio: Hernani Faustino (kontrabas), Rodrigo Pinherio (fortepian) i GabrielaFerrandini (perkusja).
Pochodząca z Lizbony grupa proponuje wielotorowe podejście do muzyki i jej kreowania przez improwizację. Zespół na własną rękę stara się poszerzać i eksplorować to, czym jest klasyczne jazzowe trio, składające się z fortepianu, kontrabasu i perkusji. Tym razem żaden z instrumentów nie został ustawiony na pierwszym planie.

Wspólny album muzyków pt. „Mineral” ukazał się w lutym tego roku nakładem Bocian Records.

CO? – 10. Krakowska Jesień Jazzowa: Piotr Damasiewicz Quintet
KTO? –  Piotra Damasiewicza, Gerarda Lebika, Rodrigo Pinheiro, Gabriel Ferrandini, Hernani Faustino
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 17/11/2015, 20:00
BILETY? – 30 zł / 40 zł

Tagi: