Krakowska Jesień Jazzowa: Mistrzowie Improwizacji

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Między 18-tym a 21-szym października Krakowska Jesień Jazzowa zaprasza do Klubu Alchemia na cykl „Mistrzów improwizacji”. Joëlle Léandre spotka się na scenie ze Słoweńcem Zlatko Kaučičiem, Brytyjczykiem Evanem Parkerem oraz Katalończykiem z wyboru Agustí Fernándezem.

Pochodząca z Prowansji Joëlle Léandre ma w swoim dorobku współpracę z Ensemble InterContemporain Pierre’a Bouleza, czy wielkim rewolucjonistą współczesnego baletu, Mercem Cunnighamem. Léandre muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na flecie i fortepianie. Jednak, za namową nauczyciela muzyki, zdecydowała się poświęcić się kontrabasowi. Po nauce w paryskim konserwatorium, Léandre otrzymała stypendium, które umożliwiło jej dalszą edukację w Nowym Jorku w czasie, gdy artystyczna scena miasta była wciąż niezwykle płodna i nowatorska. To właśnie tam zetknęła się z pionierską twórczością tzw. szkoły nowojorskiej: Mortona Feldmana, twórcy „otwartej formy” Earle’a Browna, Giacinto Scelsiego czy Johna Cage’a.

Urodzony w 1944 r. w Bristolu Parker uczył się grać na saksofonie u Jamesa Knotta. Następnie pochłonęły go studia botaniczne na Birmingham University. Ostatecznie, porzucił uniwersyteckie mury na rzecz muzyki. Grywał wówczas z Howardem Rileyem. Pracował tez nad autorską koncepcją improwizacji freejazzowej. Prócz wielu godnych uwagi koncertów solowych i płyt, nagrywał też lub pracował z Chrisem McGregorem, Tonym Oxleyem, Barrym Guyem, Globe Unity Orchestra, Steve’em Lacym czy Peterem Brötzmannem.

O Fernándezie nowojorski “The Village Voice” napisał: “Jest jednym  z tych najważniejszych muzyków hiszpańskich, którzy dla muzyki kreatywnej czynią dziś najwięcej, łącząc unikatowy styl z improwizacją i wiedzą na temat XX-wiecznej pianistyki”. Pochodzący z Palma de Mallorca pianista ma w swoim dorobku współpracę z takimi muzykami, jak Peter Kowald czy Derek Bailey. Od 2002 r. jest członkiem New Orchestra Barry’ego Guya. Z Evanem Parkerem złączyła go zaś wspólna gra w zespole Parkera, The ElectroAcoustic Ensemble.

Podczas drugiej części wieczoru do Parkera i Fernándeza dołączy dobrze znany uczestnikom Krakowskiej Jesieni Jazzowej perkusista Zlatko Kaučič. Pochodzący ze Słowenii muzyk we wczesnych latach 70-tych wyemigrował do Włoch, gdzie nagrywał i koncertował z grupą Hero. W kolejnych latach współpracował między innymi z Irene Schweitzer, Radu Malfatti, Duško Goykovichem i Allenem Blairmanem. W 2011 r. Zlatko Kaučič został uhonorowany najwyższym odznaczeniem za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawane w Słowenii, Prešeren Fund Award.

Program Cyklu Mistrzowie Improwizacji:

18.10. Duo Parker & Fernández / Trio Parker & Fernández & Kaučič
19.10. Duo Léandre & Parker / Duo Fernández & Kaučič
20.10. Solo Léandre (przed OLIVER LAKE QUARTET)
21.10.  Duo Léandre & Fernández (przed SAI)

Tagi: