Krakowska Jesień Jazzowa - Beyond Trio

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Barry’ego Guya usłyszymy podczas XI Krakowskiej Jesieni Jazzowej nie tylko jako członka Blue Shroud Band. 31-go października Brytyjczyk będzie dzielić scenę z saksofonistą Jürgiem Wickihalderem i perkusistą Lucasem Niggli. To oznacza, że na scenie w Alchemii wystąpi nie kto inny, jak Beyond Trio.

Guy, łącznik świata muzyki klasycznej i improwizowanej oraz wirtuoz kontrabasu, z Nigglim i Wickihalderem współpracuje jako muzykami Blue Shroud Band/Barry Guy New Orchestra.
Beyond Trio to ich oddzielny projekt, który jest międzypokoleniowym sojuszem utalentowanych instrumentalistów. W tym układzie to Wickihalder bierze na siebie rolę „lidera” – jest autorem kompozycji Beyond Trio. Recenzenci opisują je jako „punkt wyjścia dla muzycznych dialogów”, „pełną przygód podróż w głąb świata współczesnej muzyki improwizowanej”.

Najmłodszym członkiem tria jest właśnie Jürg Wickihalder (rocznik ’73). Urodzony w Szwajcarii perkusista i kompozytor jest absolwentem Szkoły Jazzowej w Lucernie oraz słynnego Berklee College of Music. Tam jego drogi przecięły się z takimi muzykami, jak Joe Viola, George Garzone i Steve Lacy. Zmarły w 2004 r. Lacy, jeden z najważniejszych muzyków jazzowych grających na saksofonie sopranowym, stał się dla Wickihaldera istotnym punktem odniesienia. Podobnie, jak Irène Schweizer, z którą Wickihalder tworzy muzyczny duet od 2000 r. W zeszłym roku, nakładem oficyny Intakt ukazała się ich płyta, „Spring”. Szwajcarski saksofonista współpracował także m.in. z pianistą Chrisem Wiesendangerem.

Z kolei Lucas Niggli (rocznik ’68) to perkusista obdarzony niezwykłym wyczuciem rytmu, który odnajduje się zarówno w rytmice muzyki jazzowej, noise’owej czy etnicznej. Współpracował z tak uznanymi i różnorodnymi artystami, jak John Cale, Pierre Favre, Butch Morris, Trevor Watts, Fred Frith, Hans Koch, Peter Kowald, Tom Cora, Ikue Mori, Irene Schweizer, Susanne Abbuehl czy Wu Wei. W latach 1987 – 1995 współtworzył trio Kieloor Entartet, by następnie założyć avant-core’owy zespół Steamboat Switzerland z Dominikiem Blumem i Marino Pliakasem. Od 2002 r. współpracował już z Barrym Guyem oraz Jaquesem Dermierrem w Piano Trio. W 2016 r. ukazała się także płyta „Kalo Yele”, którą Niggli nagrał z Aly Keitą, mistrzem zachodnioafrykańskiego balafonu i Janem Galegą Brönnimannem.

Tagi: