Krakowska Jesień Jazzowa 2011 - znamy już program!

Autor: 
Redakcja

Ogłoszony został program festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa wymyślonego przez jednego z najważniejszych animatorów jazzowego życia w Polsce pana Marka Winiarskiego i właścicieli krakowskiej Alchemii Aleksandra Wityńskiego i Jacka Żakowskiego.

Wszystko zaczęło od występów Ken Vandermark 5 na deskach tego klubu w 2004r. Potem było 12 płytowe wydawnictwo, dokumentujące niemal tygodniowy pobyt grupy w Krakowie, jeszcze później laur płyty roku 2005 dla tej publikacji przyznany przez amerykański portal jazzowy All About Jazz. Podczas poprzednich pięciu edycji imprezy wystąpiły największe gwiazdy europejskiej i nie tylko europejskiej muzyki improwizowanej m.in. jeden z największych jej autorytetów Anthony Braxton, a sam wielki mistrz kontrabasu  Barry Guy przeniósł nawet do Krakowa obchody 10-lecia istnienia prowadzonej przez niego New Orchestra.

Tegoroczny program Krakowskiej Jesieni Jazzowej podobnie zresztą jak i poprzednie  może przyprawić fanów odważnej improwizacji o przyspieszone bicie serca. Usatysfakcjonowaniu będą miłośnicy gry Petera Brotzmanna, który zagra wraz z formacją Japan Trio, Kena Vandermarka, którego tym razem usłyszymy w duecie z Paalem Niessenem-Lovem czy niemieckiego klarnecisty Gebharda Ulmanna, który pojawi się w towarzystwie złożonej z Amerykanów grupy Conference Call. Bardzo silna tym razem będzie reprezentacja twórców z Japonii z Kazutoki Umezu i Akirą Sakata na czele. Nie mniej interesująco zapowiada się koncert po raz pierwszy w Polsce występującego duetu w Anglii, saksofonisty Trevora Wattsa i pianisty Veryana Westona.  Kto wie jednak czy najważniejszym głosem nie okaże się, także premierowy, występ wyśmienitego zespołu „EDGE” amerykańskiego skrzypka pochodzenia japońskiego Jasona Kao-Hwanga. Dotychczas wydane przez niego płyty to perły muzyki improwizowanej docenione zarówno przez międzynarodową krytykę i co ważniejsze rozsianą po świecie publiczność.

Znakomita większość koncertów odbędzie się w klubie Alchemia przy Estery 3, niektóre jednak gościć będzie scena Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kazutoki Umezu KIKI Band i Akira Sakata). A oto szczegółowy program Krakowskiej Jesieni Jazzowej 2011:

20.09.2011
Kazutoki Umezu KIKI Band

Kazutoki Umezu (Japonia) alto sax, clarinet
Natsuki Kido (Japonia) electric guitar
Takeharu Hayakawa (Japonia) electric bass
Joe Trump (USA) drums 

16.10.2011
EDGE
 (po raz pierwszy w Polsce)
Jason Kao Hwang (Chiny/USA) violin, composer
Taylor Ho Bynum (Chiny/USA) cornet, flugelhorn
Andrew Drury (USA) percussion
Ken Filiano (USA) string bass

20.10.2011
LIUDAS MOCKUNAS / RAFAŁ MAZUR / RAYMOND STRID
 (premiera światowa)
Liudas Mockunas (Litwa) saxes
Rafał Mazur (Polska) acoustic bass guitar
Raymond Strid (Szwecja) drums, percussion

25.10.2011
KEN VANDERMARK / PAAL NILSSEN-LOVE DUO

Ken Vandermark (USA) saxes, clarinets
Paal Nilssen-Love (Norwegia) drums

27.10.2011
AKIRA SAKATA TRIO
 (po raz pierwszy w Polsce)
Akira Sakata (Japonia) alto sax
Darin Gray (USA) bass
Chris Corsano (USA) drums

08.11.2011
PETER BROTZMANN JAPAN TRIO

Peter Brotzmann reeds
Masahiko Sato piano
Takeo Moriyama drums 

17.11.2011.
TREVOR WATTS / VERYAN WESTON
 (po raz pierwszy w Polsce)
Trevor Watts (Anglia) soprano sax
Veryan Weston (Anglia) piano

28.11.2011.
CONFERENCE CALL

Gebhard Ullmann (Niemcy) tenor & soprano saxes, bass clarinet
Michael Jeffry Stevens (USA) piano
Joe Fonda (USA) bass
George Schuller (USA) drums & percussion

 

Tagi: