KONKURS: Zajączek przynosi Nową Muzykę!

Autor: 
Redakcja

W gdańskim Klubie Żak trwa festiwalowy karnawał! Jeszcze w uszach dzwoni „Break Stuff” Vijay’a Iyera, a już w kolejce ustawiać trzeba się po bilety na wiosenną edycję Dni Muzyki Nowej! Spokojnie - wy nie musicie jeszcze opuszczać domowo-świątecznych pieleszy! Mamy dla Was zaproszenia na festiwalowe koncerty! Wystarczy do nas napisać!

Piąta odsłona Dni Muzyki Nowej ukazuje, jak dobrze znane instrumenty można wykorzystać na nowo, generując na nich inną jakość brzmieniową i poszerzając spektrum ich możliwości.

Po raz pierwszy na festiwalu tyle miejsca poświęcone zostanie gitarom elektrycznym. Swoistą rewolucję przeprowadza na nich Ex-Easter Island Head (11.04) - trio z Liverpoolu, które kładąc gitary w pozycji poziomej, wydobywa z nich dźwięki, uderzając w struny pałeczkami perkusyjnymi - tworzą w ten sposób rozwlekłe dźwiękowe plamy na zmianę z minimalistycznymi repetycjami.

Duet Kapital (12.04) obrazuje, w jaki sposób łączyć psychodeliczne gitarowe tła z elektroakustycznymi interwencjami, na dodatek często w bardzo zrytmizowanej odsłonie.

Columbus Duo (10.04) koncentruje się na dźwiękach wydobywanych przy pomocy gitary i perkusji, gdzieś na peryferiach ich możliwości. Nie tam, gdzie są melodie czy sztywne ramy utworów, ale w miejscu, w którym instrumenty te wybrzmiewają echem, a szczątki generowanych przez nie dźwięków są najciekawsze.

Hildur Gudnadóttir (11.04) zagości u nas z okazji premiery swojej najnowszej płyty Saman, poświęconej zjawisku rezonansu, w tym przypadku powstałemu w wyniku fuzji wiolonczeli (instrument strunowy smyczkowy) i głosu artystki.

Polski TWOgether Duo (12.04) odwołuje się do dzieł kompozytorów klasycznych i współczesnych, a jego muzycy, zdobywcy Paszportu "Polityki" w kategorii Muzyka poważna, intrygująco dialogują na linii wiolonczela-akordeon.

Dopełnieniem będzie koncert Juliana Sartoriusa (10.04), który gra jedynie na perkusji, a definiuje jej brzmienie na wiele sposobów. Muzyk, wykorzystując cały zestaw bębnów i przedmiotów, a eksplorując sonorystyczne możliwości poszczególnych elementów, różnicuje swoje brzmienie od głośnych form po ciche interwencje dźwiękowe.

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenie na inauguracyjny dzień wiosennych Dni Muzyki Nowej  - 10.04: Juliana Sartorius i Columbus Duo - wystarczy do nas napisać… Po prostu: kto pierwszy ten lepszy. Wesołych Świąt :-) Czekamy na maile pod adresem: jazzarium@jazzarium.pl

Bilety
20,- zniżka* na Kartę Dużej Rodziny; 25,- zniżka* dla studentów, uczniów, seniorów; 30,- zniżka* na Kartę do Kultury; 40,-

*Wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (nie honorujemy skanów • 1 bilet na 1 legitymację • 1 kartę).

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinachod 15:00 do 21:00 (w soboty i niedziele od 16:00) • Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w. 117

Tagi: