KONKURS: Warsaw Summer Jazz Days vol. 3

Autor: 
Redakcja

2/5 kwitnetu Milesa Davisa na jednej scenie usłyszymy w tym roku podczas drugiego dnia festiwalu Warsaw Summer Jazz Days! Swoje najnowsze projekty przywiozą do warszawy kontabasista Dave Holand i perkusista Jack DeJohnette. Wieczór jednak otworzy - także w premierowym programem - pierwszy polski jazzman uhonorowany nagrodą Grammy: Włodek Pawlik, wraz ze swoim trio. Wszystkie te atrakcje czekać będą na fanów jazzu 11 lipca w Soho Factory. A dla Was mamy podwójne zaproszenie na to muzyczne świeto!

W 40 rocznicę wydania swojego pierwszego albumu w roli lidera Dave Holland wydał album „Prism”. Do nagrania materiału powołał do życia nowy skład - New Prism Quartet. Kontrabasiście towarzyszą Kevin Eubanks (gitara), Craig Taborn (instrumenty klawiszowe) i Eric Harland (perkusja). Premiera płyty odbyła się 3 września ubiegłego roku. Od tego czasu formacja intensywnie koncertowała w Europie i USA.

Prism połączył czterech muzyków, z których każdy przeszedł wcześniej własną drogę muzyczną. Grupy Holland'a zawsze odzwierciedlały ducha współpracy, ich celem jest i było stworzenie muzycznego kontekstu, który umożliwia muzykom wyrażenie swojej twórczej indywidualności. Spodobał mi się pomysł porównania rozszczepiającego się światła przez pryzmat w spektrum kolorów - mówi Holland. Wizualny symbol jednego dzielącego się na wiele. Podobnie muzyka jest zjednoczeniem różnorodnych składników.
Jazzwise Magazine zdefiniował nowy projekt Holland'a jako: „…najbardziej głębokie nagranie od wielu lat, przywołujące na myśl jego bezkompromisową postawę w pracy z Miles'em Davis'em (1970) oraz jego własny band w późnych latach 80-tych”.

Drugim zagranicznym składem tego dnia będzie trio Jacka DeJohnette’a - muzyka, który od ostatniego półwiecza pozostaje jednym z najważniejszych perkusistów na Ziemi, i który - podobnie jak Dave Holland - pierwsze kroki jako leader zaczął stawiać po spotkaniu Milesa Davisa. Perkusiście, który globalną sławę zyskał grając w trio u boku Keitha Jarretta i Garry’ego Peacocka towarzyszyć będą Ravi Coltrane i Matt Garrison.

Oj miło byłoby gdyby Holland i DeJohnette zagrali razem choć jeden duet. Razem wszak stworzyli spory kawałek historii jazzu na płytach takich jak „Bitches Brew”, „Live Evil” czy „Big Fun” Milesa Daivsa, we wspólnym trio Gateway z Johnem Abercrombie czy w towarzystwie Michaela Breckera, Pata Metheny czy Herbiego Hancocka!

Uczty dopełni trio Włodka Pawlika - zdobywcy nagrody Grammy za album „Night in Calisia” - z Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja). Ciekawe kto dla polskich jazzfanów będzie tego dnia największą gwiazdą?

Warsaw Summer Jazz Days odbywać się będzie w tym roku w dniach 10-23 lipca. Cały festiwal odbywać będzie się na terenie Soho Factory - tradycyjne miejsce festiwalowych koncertów - Sala Kongresowa - będzie w tym czasie remontowana. 

Jeśli chcesz wziąć udział w losowaniu podwójnego zaproszenia na I dzień Warsaw Summer Jazz Days, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Dave Holland i Jack DeJohnette występowali już na Warsaw Summer Jazz Days - w tym w ramach jednej formacji. Jaki to był zespół i w którym roku wystąpił na WSJD?

Na poprawne odpowiedzi czekamy do 3 lipca do godziny 14:00 pod adresem jazzarium@jazzarium.pl

Powodzenia!
Redakcja!

Tagi: