KONKURS: Warsaw Summer Jazz Days vol. 1

Autor: 
Redakcja

Koncertem legendarnej grupy SBB rozpocznie się 9 lipca festiwal Warsaw Summer Jazz Days. Grupie po raz pierwszy towarzyszył będzie Michał Urbaniak!

W latach 70. drogi tych wybitnych muzyków wciąż się mijały. Gdy Michał Urbaniak Constellation wprawiało w ekstazę słuchaczy w warszawskiej Filharmonii, ówczesny Silesian Blues Band, współpracujący z Czesławem Niemenem, prezentował nowatorską, świeżą muzykę, dzieląc najlepsze sceny Europy m.in. z Mahavishnu Orchestra, Charlesem Mingusem i Jackiem Bruce'em. Gdy SBB zapełniało największe sale w Polsce, grając w niektórych po cztery (!) koncerty dziennie, Michał Urbaniak szturmem zdobywał Nowy Jork. Gdy więc SBB zaczęło pracować z jazzmanami, koncertowało i nagrywało z Tomaszem Stańką, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim, Helmutem Nadolskim czy Marianną Wróblewską, na wspólny występ z Michałem Urbaniakiem musieli poczekać czterdzieści lat.

Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski założyli Silesian Blues Band w 1971 roku. Na początku 1974 roku – już jako SBB – wzięli polską scenę muzyczną szturmem. Rozbudowane, improwizowane formy oparte na bluesie, psychodelii i elementach jazzowych podbiły serca słuchaczy w całym kraju, a debiutancki album grupy, zarejestrowany na koncercie w warszawskiej „Stodole”, osiągał zawrotne ceny na czarnym rynku. Szybko zaczęli zdobywać uznanie w całej Europie, intensywnie koncertując w Niemczech, Skandynawii, Czechosłowacji i na Węgrzech. Nagrali kilkadziesiąt godzin materiału studyjnego dla licznych firm płytowych z Europy oraz Polskiego Radia. Rozwiązali się w 1980 roku, powracając kilkakrotnie na scenę, w różnych formułach. Od 2014 roku SBB ponownie występuje w swoim żelaznym składzie: na instrumentach klawiszowych i gitarze basowej gra Józef Skrzek, na gitarze i instrumentach perkusyjnych Apostolis Anthimos, a na perkusji Jerzy Piotrowski.

Michał Urbaniak nigdy nie stronił od ciekawych kooperacji, szukając inspiracji zarówno w świecie rocka, polskim folklorze, jak i czarnych rytmach rodem z USA. Jego twórczość ewoluowała przez dekady, zaskakując słuchaczy wciąż nowym podejściem do brzmienia, rytmu i harmonii. Zaczynał jako saksofonista, doskonale sprawdzając się w klasycznych, mainstreamowych formułach. Komponował i aranżował na potrzeby wielu zespołów radiowych. Od początku lat 70. prowadził zespoły coraz odważniej łączące elementy jazzu z muzyką rockową, nagrywając z nimi szereg płyt w Europie i USA. Odważnie łączył jazz z rapem i hip-hopem, fascynując się nowymi technologiami. Jako jedyny polski muzyk zagrał na płycie Milesa Davisa („Tutu”, 1985), pracował także z takimi artystami, jak Marcus Miller, Wayne Shorter, Joe Zawinul, Ron Carter czy Quincy Jones.

Wspólny koncert SBB i Michała Urbaniaka, będący imprezą towarzyszącą festiwalowi Warsaw Summer Jazz Days, zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie tylko ze względu na błyskotliwe improwizacje, ale i specjalny program, w którym znajdzie się kilka utworów, których nie wykonywano od lat 70. lub... wcale.

Mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia na ten koncert! Aby je otrzymać należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Podaj nazwiska dwóch reżyserów filmowych, z którymi kojarzyć można Józefa Skrzeka i Michała Urbaniaka.
(nie są to ci sami reżyserzy… choć jeśli ktoś znajdzie wspólnego dla obu muzyków reżysera - tym lepiej).

Na odpowiedzi czekamy do godziny 12:00 2 lipca pod adresem: jazzarium@jazzarium.pl.

Powodzenia!
Redakcja Jazzarium.pl
 

Tagi: