KONKURS: Tomasz Stańko NY Quartet w Galerii Szyb Wilson

Autor: 
Redakcja

Wydany w lutym tego roku najnowszy, podwójny album Tomasza Stańki, zatytułowany Wisława, to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie jazzowej. Dwanaście nowych kompozycji zawartych na tej płycie, to logiczne rozwinięcie pomysłów, które pojawiły się podczas wspólnych występów genialnej poetki oraz trębacza, zorganizowanych kilka lat temu przez wydawnictwo Znak. Trzy spotkania promujące najnowszy tomik wierszy noblistki, zatytułowany Tutaj, w trakcie których publiczność mogła wysłuchać solowych improwizacji na trąbce do wierszy czytanych przez Szymborską, wywarły ogromne wrażenie na muzyku, który stwierdził w jednym z wywiadów, że „Znaleźć się na jednej scenie z artystką takiego formatu jak Szymborska to tak, jak grać z Milesem Davisem czy Keithem Jarrettem. Muzyka sama wypływała z trąbki”. Z drugiej strony dobrze wiemy, że "Wisława" na płycie i na koncercie to dwa bardzo różne wymiary muzyki naszego znakomitego trębacza. Dlatego też z wielką przyjemnością zapraszamy Was na koncert, który 11 maja odbędzie się w katowickiej Galerii "Szyb Wilson".

Do swojego nowojorskiego kwartetu Stańko zaprosił rewelacyjnego pianistę Davida Virellesa, znanego między innymi z występów u boku Steve’a Colemana, a także perkusistę Geralda Cleavera oraz grającego na basie Thomasa Morgana, którzy zdaniem recenzentów, stworzyli wzorcową jazzową sekcję rytmiczną na miarę XXI wieku. Połączenie amerykańskiej energii i melancholijnych improwizacji Stańki, inspirowanych wierszami Szymborskiej okazało się strzałem w dziesiątkę, a najnowszy album Stańki, zdaniem  recenzentów brytyjskiego Guardiana, porównać można do dokonań akustycznych kwintetów Milesa Davisa z lat 60-tych. Próba przełożenia skomplikowanej i wyrazistej twórczości poetki na język współczesnego jazzu spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno wśród krytyków, jak i publiczności, a stworzony przez niego polsko-amerykański kwartet ogłoszony został w wielu miejscach jedną z największych nadziei współczesnego jazzu.

Co? Tomasz Stańko New York Quartet

Kto? Tomasz Stanko: trumpet; David Virelles: piano; Thomas Morgan: double bass; Gerald Cleaver: drums

Gdzie? Galeria Szyb Wilson; ul. Oswobodzenie 1, Katowice

Kiedy? 11 maja 2013, godzina 20:00

Bilety? 80 zł - sektor A; 120 zł - sektor B; miejsca siedzące, nienumerowane

 

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na ten koncert, stąd pytanie nie będzie takie oczywiste: 

Podaj 3 tytuły autorskich płyt (czyli taki, w których występują oni w roli leadera zespołu) muzyków towarzyszących Tomaszowi Stańce w jego nowojorskim kwartecie.

Na odpowiedzi czekamy jak zawsze pod adresem: jazzarium@jazzarium.pl

Życzymy powodzenia i udanego koncertu!

Tagi: