Konkurs Seiferta po raz trzeci

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Pula nagród sięgająca 17.000 EURO, a w jury międzynarodowe gwiazdy wiolinistyki jazzowej - rozpoczyna się nabór do III edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, poświęconego pamięci polskiego wirtuoza jazzowych skrzypiec.

Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co w jazzie kochał najbardziej – muzyki swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec. Jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od przedwczesnej śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. By oddać mu hołd, a jednocześnie pielęgnować pamięć o tym wspaniałym artyście Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powołała do życia konkurs jego imienia. Dwie pierwsze edycje tego wydarzenia (w 2014 i 2016 r.) zakończyły się olbrzymim sukcesem. Do udziału w przesłuchaniach zgłosiło się łącznie ponad stu skrzypków z czterech stron świata. Zwycięzcami pierwszej i drugiej edycji zostali kolejno: Bartosz Dworak i Mateusz Smoczyński.

III edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w dniach 25 – 28 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Krakowie. Do konkursu mogą aplikować nie tylko skrzypkowie, ale również altowioliści i wiolonczeliści. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym uczestnicy konkursu zobligowani są do nadesłania nagrań dowolnie wybranych kompozycji, w tym jednego utworu solowego. W dalszym etapie konkursu – odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przesłuchaniach półfinałowych i finałowych – jego uczestnicy zobowiązani będą do prezentacji utworów Seiferta. W tym roku w gronie jury, podobnie jak w pierwszych dwóch edycjach konkursu zasiadać będzie jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów – pochodzący z Nowego Jorku Mark Feldman. Dołączy doń związany z tym samym, awangardowym środowiskiem jazzowym i słynną formacją Masada String Trio wiolonczelista Erik Friedlander. Udział w pracach jury potwierdził również wybitny francuski skrzypek jazzowy Dominique Pifarely. Nazwiska pozostałych członków jury ujawnione zostaną w późniejszym terminie.

Kompletne zgłoszenie do konkursu należy przesłać za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com w nieprzekraczalnym terminie do 10 kwietnia 2018 r. O wynikach wstępnych eliminacji wszyscy kandydaci zostaną poinformowani w terminie do 2 maja 2018 r.

Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie:
I nagroda - 10.000 EURO
II nagroda - 5.000 EURO
III nagroda - 2.000 EURO

Podobnie jak podczas poprzednich edycji konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com
Tam również dostępny jest formularz zgłoszeniowy oraz regulamin Konkursu.
 

Tagi: