Konkurs Seiferta po raz czwarty!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta już po raz czwarty zaprasza skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów do udziału w międzynarodowym konkursie poświęconym pamięci swego patrona. Pula nagród sięga 17.000 EURO! Zgłoszenia tylko do 31 marca.

„Był geniuszem. Miał tę samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków co Miles Davis” (Glen Moore, Oregon)

„To nasz narodowy skarb” (Tomasz Stańko)

„Paganini jazzowych skrzypiec!” (Urszula Dudziak)

Tak Seiferta wspominali najsłynniejsi jazzmani, którzy mieli okazję współpracować z nim przed laty. I nie ma w tych opiniach cienia przesady. Zbigniew Seifert był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co w jazzie kochał najbardziej – muzyki swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane'em jazzowych skrzypiec. Jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od przedwczesnej śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. By oddać mu hołd, a jednocześnie pielęgnować pamięć o tym wspaniałym artyście Fundacja im. Zbigniewa Seiferta powołała do życia konkurs jego imienia. Trzy poprzednie edycje tego wydarzenia (w 2014, 2016 i 2018 r.) zakończyły się olbrzymim sukcesem. Do udziału w przesłuchaniach zgłosiło się łącznie ponad stu skrzypków z czterech stron świata. Zwycięzcami zostali kolejno: Bartosz Dworak, Mateusz Smoczyński i Mario Forte.
IV edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w dniach 7 – 10 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Do konkursu mogą aplikować nie tylko skrzypkowie, ale również altowioliści i wiolonczeliści. W pierwszym etapie kwalifikacyjnym uczestnicy konkursu zobligowani są do nadesłania nagrań dowolnie wybranych kompozycji, w tym jednego utworu solowego. W dalszym etapie konkursu – odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przesłuchaniach półfinałowych i finałowych – jego uczestnicy zobowiązani będą do prezentacji utworów Seiferta.
Kompletne zgłoszenie do konkursu należy przesłać za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2020 r. O wynikach wstępnych eliminacji wszyscy kandydaci zostaną poinformowani w terminie do 15 kwietnia 2020 r.
Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie:
I nagroda - 10.000 EURO
II nagroda - 5.000 EURO
III nagroda - 2.000 EURO
Podobnie jak podczas poprzednich edycji konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem strony www.seifertcompetition.com
Tam również dostępny jest formularz zgłoszeniowy oraz regulamin Konkursu.

Tagi: