Konkurs! - rozdajemy zaproszenia na galę Guitar Summit

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)
Autor zdjęcia: 
materiały prasowe

14 młodych gitarzystów z 4 stron świata, a za juroskim stołem światowej sławy artyści, którzy ocenić będą ich talent. Dziś rozpoczyna się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany w Krakowie.

Tyułem przypomnienia - do Konkursu zgłosiło się 54 gitarzystów, do półfinałów zakwalifikowaliśmy 14. Jest wśród nich kilku młodych muzyków o bardzo już wysokiej, światowej renomie, w tym kilku wspaniałych Polaków – podkreśla Witold Wnuk, pomysłodawca Konkursu i dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, w ramach którego odbywa się Konkurs Śmietany. - W jury zasiądą przyjaciele Jarka Śmietany i muzycy, którzy z nim występowali: Mike Stern, John Abercrombie i Ed Cherry z Ameryki. Jurorem będzie również nasz as gitary Marek Napiórkowski, który był uczniem Śmietany, a także jego bliski współpracownik Wojtek Karolak. Z gitarzystą Karolem Ferfeckim Jarek znał się od młodości, teraz profesor jest wychowawcą kolejnych pokoleń młodych gitarzystów – dodaje Witold Wnuk, który również zasiądzie w jury.

W półfinałowych przesłuchaniach Konkursu Śmietany wystartuje 6 Polaków: Szymon Mika, Daniel Popiałkiewicz, Gabriel Niedziela, Dawid Kostka, Marek Kądziela, Łukasz Kokoszko; 3 muzyków z USA: Jeff Miles, Rotem Sivan, Isaac Darche, a także Japończyk Aki Ishiguro, Węgier Roland Balogh, Francuz Félix Lemerle, Ukrainiec Igor Osypov oraz jedyna w tym gronie kobieta, młoda włoska gitarzystka Eleonora Strino.

Zwycięzców Konkursu poznamy podczas finałowej gali - Guitar Summit - 4 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków (godz. 20:00). Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody główne: 10.000 USD, 5.000 USD, 2.000 USD. Nagrodę specjalną ufunduje ponadto rodzina patrona Konkursu - Anna i Alicja Śmietana. Poza emocjami związanymi z werdyktem jury i wręczeniem nagród zapowiada się również niezwykłe święto jazzowej gitary. Tego wieczoru na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków pojawią się bowiem nie tylko laureaci Konkursu, ale również światowi giganci jazzowej gitary (i nie tylko): Mike Stern & Didier Lockwood Band, Marek Napiórkowski, John Abercrombie oraz Ed Cherry. 

I na tę właśnie galę mamy w prezencie zaproszenie. NIe jedno, więcej! wystarczy odpoweidzieć na pytanie konkursowe, które brzmi:

Proszę podać tytuł płyty, na której Jarosław Śmietana zagrał ze Zbigniewm Seifertem i ile miał wtedy lat.

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy codziennie sprawdzając naszą redakcyjną skrzynkę jazzarium@jazzarium.pl