KONKURS: Jazz Jantar - Erik Truffaz

Autor: 
Redakcja

Wspólnie z organizatorami Festiwalu Jazz Jantar mamy przyjemność zaprosić Was na koncert inauguracyjny tegorocznego festiwalu. 2 lisitopada w sali Filharmonii Bałtyckiej zagra kwartet słynnego francuskiego trębacza Erika Truffaza. Muzycy zaprezentują materiał ze swojej ostatniej płyty „El Tiempo De La Revolucion”.

Erik Truffaz - francuski trębacz jazzowy. W wieku sześciu lat zaczął się uczyć grać pod opieką swojego ojca - również muzyka, a od ósmego roku życia występuje publicznie. W roku 1975 rozpoczął występy z René Estève. Rok później rzucił szkołę, by oddać się całkowicie muzyce - studiował fortepian. W 1980 spotkał Marca Erbettę i wspólnie założyli zespół Orange - grali połączenie funku i jazzu. Trzy lata później wstąpił do brazylijskiego zepołu Cruzeiro du sul, wraz z nim wystąpił między innymi w Montreux, a także nagrał 3 płyty. W tym czasie żyje głównie z udzielania lekcji gry na fortepianie.

W swoje trzydzieste urodziny Truffaz postanawia założyć własny zespół w skład którego wchodzą: Marcelo Giuliani na basie, Marc Erbetta, Pierre i Luc Vallet na fortepianie, a także Maurice Magnoni na saksofonie. W 1993 wygrywają nagrodę specjalną jury na konkursie La Défense de la ville de Paris. Koncertuje między innymi z raperami (Nya i Pierre Audeta). W roku 1995 w Awinionie po koncercie podchodzi do niego Habib Achour, którego 15 lat wcześniej uczył grać na fortepianie i proponuje współpracę. Dzięki niemu i pośrednictwu głównego producenta EMI ich płyta Out of Dream zostanie wydana przez Blue Note w 1997 roku (jako pierwsza w historii francuska grupa). Następnie muzycy wydają album The Dawn, a następnie Bending New Corners, którego promocję kończy koncert w Hali Olimpii w Paryżu w roku 2001. Następne albumy i przedsięwzięcia są dalszymi eksperymentami, zabawą konwencją (od jazzu po pop). Od 2002 Erik Truffaz Quartet występuje w nowym-starym składzie: Marc Erbetta, Marcello Guilliani, Patrick Muller - i tak jest, aż do dziś. Grają oni muzykę stanowiącą bardzo ciekawą kombinację jazzu, rocka, rapu, drum’n'bassu czy popu. Eric Truffaz to niewątpliwie bardzo ważny artysta na światowej scenie, tworzący nowe granice i standardy.

Aby otrzymać podwójne zaproszenie na ten koncert należy jako pierwszy(a) udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie:

W którym roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Jazz Jantar?

Na odpowiedzi czekamy pod adresem: jazzarium@jazzarium.pl

CO? Erik Truffaz 4tet
GDZIE? Polska Filharmonia Bałtycka imienia Fryderyka Chopina Gdańsk, ulica Ołowianka 1
KIEDY? 2 listopada 2013, godzina 21:00
BILETY: 70 PLN

Tagi: