Konkurs! Henri Texier Quartet w Studiu im. Witolda Lutosławskiego

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat promocyjne (Guy Le Querrec)
Kariera Henriego Texiera należy do najbardziej symbolicznych i najbogatszych na europejskiej scenie jazzowej. Zawsze chętny do eksperymentów i będący symbolem pokolenia kontrabasista stanowi niewyczerpane źródło muzycznych przygód dzięki swojej umiejętności jednoczenia kreatywnych energii artystycznych.
 
Henri Texier urodził się 27 stycznia 1945 i już jako nastolatek odkrył magię jazzu, porzucając naukę gry na fortepianie na rzecz kontrabasu. Wprowadzony do świata paryskich klubów przez Daniela Humaira, grywał z wielkimi mistrzami, takimi jak Bud Powell, Kenny Clarke, Lee Konitz czy Dexter Gordon. Razem z Philem Woodsem i jego zespołem European Rhythm Machine oraz Aldo Romano stworzył grupę grającą rock progresywny Total Issue. W trakcie swojej kariery ten uznany solista i kompozytor współpracował z wieloma utalentowanymi twórcami, m.in. Joem Lovano, Johnem Abercrombie, Stevem Swallowem, Billem Frisellem, Elise Caron, Francesco Bearzatti, Louisem Moutinem. Koncertował w Europie, Afryce, Japonii, Indiach, Kanadzie, na Bliskim Wschodzie i w USA, gdzie występował m.in. na festiwalu Newport Jazz Festival.
Jego muzyczna wrażliwość nie pozwoliła mu stać się zakładnikiem jednego rodzaju wyrazu artystycznego.
 
Jego muzyka rozbrzmiewała w filmach (Bertrand Tavernier), telewizji (Jean-Louis Bertucelli), teatrze (Robert Cantarella i Catherine Anne), podczas pokazów tańca (Viola Farber i Mathilde Monnier), wieczorów poezji (Jacques Bonaffé i Dominique Sampiero), w cyrku, podczas pokazów sztuk plastycznych, fotografii czy pirotechniki. Z Sébastienem Texierem, Manu Codjią, Christophem Marguetem i komikiem Frédérikiem Pierrotem stworzył przedstawienie „teatru jazzowego” Prévert Blues, gdzie jego kompozycje towarzyszyły tekstom Jacquesa Préverta. Nagrał setki albumów, z czego dwadzieścia wydanych pod właśnym nazwiskiem. 
 
A my mamy pytanie konkursowe:
Jak i tytuł nosi najnowszy album Henri'ego Tesiera i jego Hope Quartet?
 
Na prawidłowe odpoweidzi czekamy ze zniecierliwieniem co chwila zaglądając do redakcyjnej skrzynki jazzarium@jazzarium.pl
 
Tagi: