KONKURS: Atomic w Pardon, To Tu!

Autor: 
Redakcja

Co może być lepsze od jednej nocy z zespołem Atomic? Chyba tylko dwie noce! Zapraszamy na koncerty niezwykłej formacji szwedzko-norweskiej Atomic do Pardon, To Tu w dniach 4 i 5 listopada na godz. 20.30. Zagrają także goście! Kto uczestniczył już kiedyś w skandynawskim, scenicznym performance wie, że ściany mogą zadrżeć. A w konkursie mamy dla zwycięzców do wygrania tym razem: podwójne karnety na to wydarzenie!

Atomic powstał w 2000 roku i już po pierwszych dwóch albumach studyjnych „Feet Music” (2002) i „Boom Boom” (2003) rosnąca liczba słuchaczy i recenzentów muzycznych zaczęła dostrzegać oryginalność zespołu jak i jego całkowicie indywidualną energię, jakiej nie było do tej pory w skandynawskim jazzie. Jest to wybuchowa mieszanka amerykańskiego free-jazzu połączona z elementami europejskimi. Nie ukrywają swojego podziwu dla czołowych amerykańskich muzyków, takich jak Duke Ellington, Archie Shepp, Charles Mingus i George Russell lub muzyki Mortona Feldmana czy Johna Cage'a. Uważają amerykańskie i europejskie tradycje jazzowe jako inspirację, a nie ograniczenia, jako trampolinę do ustanowienia własnego kierunku i pozycji w muzyce jazzowej.

 

Pytanie konkursowe brzmi:
Przynajmniej jeden z członków grupy Atomic ma na koncie współpracę z polskimi muzykami - kto to taki o jaki projekt chodzi?

Na odpowiedzi czekamy jak zawsze pod adresem jazzarium@jazzarium.pl. Zwycięzców poinformujemy o wygranej mailem zwrotnym.
Pierwsze dwie osoby, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie otrzymają podwójne karnety na koncerty Atomic w dniach 4 i 5 listopada.

 

 

ATOMIC

Fredrik Ljungkvist - reeds

Magnus Broo - trumpet

Håvard Wiik - piano

Ingebrigt Haker Flaten - bass

Paal Nilssen-Love – drums

 

 

Muzyki Atomic rzeczywiście nie można zaliczyć do jazzowej krainy łagodności, ale i do punkowej ekspresji, z której znani są choćby nieokiełznani The Thing (złożony przecież w dwóch trzecich z muzyków Atomic) także im dość daleko. Panowie odnajdują się gdzieś pośrodku: poruszają się w obszarach jazzu akustycznego, w obrębie jego podgatunków wyszukując wszystkie niezbędne dla zbudowania własnych kompozycji składniki. Zafascynowani szeroko rozumianą tradycją amerykańską łączą jej wpływy z improwizatorskimi gatunkami europejskimi. Kolejne płyty zespołu – a mają ich w dorobku już kilkanaście (w tym kilka wydawnictw podwójnych, a nawet potrójnych) – są zawsze oczekiwaną dawką energetycznej, ekspresywnej muzyki, w której forma, struktura i styl nie giną w pędzących na oślep improwizacjach, a i potrafią zaskoczyć sprawnymi przejściami – między bopem a latino, między graniem big bandowym a wrzaskiem saksofonów. Piotr Rudnicki (Jazzarium.pl)

 

4 listopada godz. 20.30

Support:

Magnus Broo – (SE) trumpet

Ingebrigt Håker Flaten - (NO) bass

Paweł Postaremczak (PL)- sax

Paweł Szpura – (PL) drums

Koncert główny:

ATOMIC

 

5 listopada godz. 20.30

Support:

Ray Dickaty – (GB) sax

Adam Pultz Melbye – (DK) bass

Paal Nilssen-Love – (NO) drums

Koncert główny:

ATOMIC