Koniec maja premierowo w ECM. Nowe płyty wyda Keith Jarret oraz duet Lucian Ban / Mat Maneri

Autor: 
Redakcja

Na 28. maja monachijska oficyna wydawnicza ECM zaplanowała kolejne premiery, wśród których dwie zasługujące na szczególną uwagę. Płyta „Somewhere” sławnego tria Keitha Jarretta oraz „Transylvanian Concert” duetu Lucian Ban / Mat Maneri.

Somewhere” to kolejny album Standards Trio, które od 1983 roku tworzą Keith Jarrett, Gary Peacock i Jack DeJohnette. Na albumie znajdzie się zapis koncertu, który muzycy zagrali 11. lipca 2009 roku w Kultur und Kongresszentrum w Lucernie. Repertuar tria to w głównej mierze autorskie interpretacje amerykańskich standardów muzyki popularnej lat 30., 40. i 50. Podczas koncertu zabrzmiały takie kompozycje, jak "Solar" i "I Thought About You" Milesa Davisa, standardy „Stars Fell On Alabama", "Between The Devil And The Deep Blue Sea", utwory pióra Leonarda Bernsteina "Somewhere" i "Tonight" z musicalu "West Side Story".

Nie zabraknie również kompozycji Jarretta “Everywhere”. Będzie to pierwszy album od wydanego w 2009 roku „Yesterdays” również pod szyldem ECMu. Dla uczczenia 25-lecia istnienia tria w 2007 roku ECM wydało reedycję trzech pierwszych albumów tria. Limitowane wydawnictwo objęło Standards Vol. I (1985), Standards Vol. II (1985) i Changes (1984), a także esej ‘The Art Of Metamorphosis Petera Rüedi’ oraz wcześniej niepublikowane zdjęcia. W maju trio świętuje 30-lecie swojego istnienia trasą koncertową w Japonii i Korei Południowej.

Zapis spontanicznego spotkania pianisty Luciana Bana i skrzypka Mata Maneri, które odbyło się w rumuńskim mieście Targu Mures ukaże się na płycie zatytułowanej „Transylvanian Concert”. Na program koncertu złożyły się autorskie kompozycje obu muzyków: ballady, bluesy oraz hymny, którym towarzyszy bogata improwizacja. Pojawi się tu również wykonane przez Maneriego solo na temat „Nobody Knows The Trouble I’ve Seen”. Będzie to debiut Bana w tej oficynie wydawniczej i dziewiąty nagrany w jej szeregach przez Manierego. Źródła obecnego projektu należy doszukiwać się w materiale wydanym na płycie Lucian Ban/ John Hebert zatytułowanej „Enesco Reimagined”, na której zespół w składzie: Ralph Alessi, Tony Malaby, Mat Maneri, Albrecht Maurer, Lucian Ban, John Hébert, Gerald Cleaver i Badal Roy zarejestrował autorskie aranżacje kompozycji George’a Enesco.

Jak wspomina Ban ówczesne spotkanie z Manerim „Zaczęliśmy grać, a muzyka naturalnie popłynęła. Wiedzieliśmy już wtedy, że musimy zrobić coś wspólnie w duecie. Cieszę się, że to się ziściło, ponieważ w efekcie uzyskaliśmy wyjątkową i owocną współpracę”. Lucian Ban wyemigrował do Nowego Jorku w 1999 roku, gdzie po raz pierwszy usłyszał Mata Maneriego grającego z Paulem Motianem w Village Vanguard – „Byłem pod wrażeniem, ponieważ on zawsze wiedział co grać i w jakim momencie, a także kiedy przestać grać. Cisza jest dla mnie bardzo ważna. Nasheet Waits zarekomendował Manerego do projektu Enesco i gdy tylko rozpoczęliśmy współpracę od razu zaintrygowała mnie jego zdolność do tworzenia dobrych i zarazem nietypowych brzmień ” – mówi Ban.

Utwory, które pomieści album, to: Not That Kind Of Blues, Harlem Bliss, Monastery, Retina, Nobody Knows The Troubles I’ve Seen, Darn i Two Hymns.