Koncert z cyklu „Directions in Music” z kompozycjami Sławomira Kulpowicza

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Piotr Kłosek

11 kwietnia w krakowskim Harris Piano Jazz Bar odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Directions in Music”. Tym razem Paweł Kaczmarczyk i jego Audiofeeling Band wraz z członkami oryginalnego składu The Quartet wykonają kompozycje Sławomira Kulpowicza, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów muzyki improwizowanej. Koncert będzie towarzyszył Festiwalowi „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.

Sławomir Kulpowicz był absolwentem klasy fortepianu Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Naukę kontynuował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W Katowicach związał się z grupą Silesian Set. Po powrocie do Warszawy był członkiem Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Z zespołem tym sporo nagrywał i koncertował w kraju i za granicą (1976-77). Przez kolejne lata (1977-81) grał także w zespole The Quartet Tomasza Szukalskiego, gruntując swą pozycję perfekcyjnego pianisty. Pozostający pod wpływem pianistyki McCoya Tynera oraz sonorystyki Johna Coltrane'a pianista był chętnie zapraszany do udziału w sesjach przez innych muzyków. W 1981 roku zdecydował się na samodzielną działalność artystyczną. Założył zespół In Formation, w mutacjach duetu, tria (Czesław Bartkowski - perkusja, Witold Szczurek - kontrabas), kwartetu (Bartkowski, Szczurek, Tomasz Stańko - trąbka) i sekstetu (Bartkowski, Szczurek, Stańko, Andrzej Olejniczak - saksofon tenorowy, Dominik Wit - tuba). Grał także solowe koncerty. Okazjonalnie tworzył też grupy Private Music, New Formation. W swoich późniejszych realizacjach skłaniał się często ku muzyce Wschodu, współpracując m.in.: z Hindusem Shujaatem Khanem i Turkiem Burhanem Ocalem. Szukając inspiracji, zapraszał też na koncerty i nagrania twórców nie zawsze związanych z jazzem m. in.: aktorkę Barbarę Dziekan, wokalistów Marka Bałatę, Czesława Niemena i Mieczysława Szcześniaka. Obok utworów czysto jazzowych, komponował utwory instrumentalne, które łączyły elememty muzyki orientalnej z improwizacją jazzową. Starał się nadać tym projektom kontekst parajazzowy, często teatralny. Z tej przyczyny coraz częściej sięgał po muzyczne tworzywo, które pozwalało mu komponować ilustracje do spektakli baletowych i teatralnych.

11.04.2012, Kraków

Harris Piano Jazz Bar, godz. 21:00

Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu do nabycia w Harris Piano Jazz Bar oraz w punktach InfoKraków (ul. Św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego); rezerwacje: rezerwujestolik@gmail.com

Paweł Jarzębski - double bass
Janusz M. Stefański - drums
Paweł Kaczmarczyk - piano
Marek Pospieszalski - tenor & soprano saxophone