Koncert premierowy albumu Sundogs na 14.Jazztopad Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Sundogs wystąpi 21 listopada we wrocławskim Narodowe Forum Muzyki, w ramach 14. edycji festiwalu Jazztopad. Będzie to jednocześnie koncert premierowy ich najnowszego albumu.

Zbigniew Kozera i Mateusz Rybicki współpracują ze sobą i przyjaźnią się od wielu lat. Ich drogi skrzyżowały się we Wrocławiu, a spotkanie to zaowocowało mnóstwem koncertów i wspólnymi poszukiwaniami. Samuel Hall i Mateusz Rybicki spotkali się z kolei w Berlinie, na tamtejszej scenie Echtzeitmusik. Bardzo szybko się okazało, że artyści świetnie się rozumieją zarówno na scenie, jak i poza nią. Z połączenia tych dwóch duetów powstało trio sundogs – zespół, w którym artystów łączy niezwykle instynktowne porozumienie i wspólna muzyczna wizja.

W październiku 2017 roku, nakładem Fundacji Słuchaj!, ukazał się album Sundogs. Muzyka z tej płyty została zarejestrowana w wyjątkowym miejscu – w Galerii na Czystej, przestrzeni charakteryzującej się specyficzną akustyką o dużym pogłosie. Miało to istotny wpływ na charakter powstałej muzyki: jest oszczędna, pełna ciszy i głębi, przestrzenna. Materiał nagrany na płycie jest całkowicie improwizowany, ale trzeba od razu zaznaczyć, że nie jest to jedynie zapis ciekawego procesu, eksperymentu i poszukiwań. Muzycy odnaleźli bardzo interesującą jakość i mocną, wyrazistą narrację. Instrumentarium nagrania to klarnet, kontrabas i perkusjonalia, a także elektronika, za którą odpowiadał Samuel Hall. Na płycie znalazły się też mocne, ekspresyjne fragmenty. Samuel Hall, Zbigniew Kozera i Mateusz Rybicki wykreowali na tym albumie bardzo interesującą, żywą i pełną napięcia muzykę. Przywołuje ona skojarzenia z niepokojącym futurystycznym światem, ale jednocześnie jest rodzajem uniwersalnej esencji, właściwej muzyce etnicznej, czy wręcz antycznej.

CO? – 14. Jazztopad: Sundogs
KTO? – Mateusz Rybicki, Samuel Hall, Zbigniew Kozera
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? – 21/11/2017, 19:30

Tagi: