Koncert Friends - Music of Jarek Śmietana

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W tym roku mija 5 lat od przedwczesnej śmierci Jarka Śmietany. Dworek Białoprądnicki postanowił uczcić tę rocznicę uroczystym koncertem. Wypełnią go najpopularniejsze kompozycje gitarzysty, które wykona zespół FRIENDS, złożony z jego przyjaciół i muzycznych partnerów. Koncert 12 października jest połączony z promocją płyty  "Friends", której  pomysłodawcą i producentem jest wieloletni przyjaciel i współpracownik Jarka Śmietany, perkusista Adam Czerwiński.

Koncert wypełnią utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Jarka Śmietany. W Dworku usłyszmy mi.n. Love and Inspiration, Kairo, Mr. Soul, Kilka ciepłych słów, Untitled Blues, Still in Love oraz wiele innych. A wykonawcami będą znakomici muzycy Piotr Baron, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak oraz Marcin Wądołowski.

Jarek Śmietana przez całe życie był związany z Krakowem, wyłączając okres studiów w Akademii Muzycznej w Katowicach i czas spędzony w trasach koncertowych odbywanych po całym świecie. Był bez wątpienia najwybitniejszym gitarzystą w dziejach polskiego jazzu. Jego gra, łącząca elementy fusion, mainstreamu i bluesa, odznaczała się nieskazitelną techniką i wysmakowanym brzmieniem. Dał się również poznać jako wytrawny kompozytor. Miał niewiarygodną łatwość tworzenia melodyjnych tematów, które natychmiast zapadały w pamięć  – większość z nich brzmi jak rasowe standardy. Utwory Jarka Śmietany, z wyeksponowaną kantyleną, przejrzystą fakturą, jasno zdefiniowaną harmonią i regularnymi formami, to muzyka kolorowa, nasycona liryzmem, a przy tym niezwykle komunikatywna, potrafiąca wciągnąć nawet mało wyrobionego słuchacza.

Dorobek twórczy artysty jest imponujący. Skomponował ponad dwieście utworów na różne składy, nagrał kilkadziesiąt autorskich albumów oraz niezliczoną ilość materiału studyjnego i live. Rodzinne miasto doceniło jego dokonania, przyznając mu Nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Jarek Śmietana wielokrotnie gościł w Dworku Białoprądnickim, grając ze swoimi zespołami i zaproszonymi gośćmi. W 1997 zarejestrował w naszym Studiu Nagrań (obecnie im. Janusza Muniaka) album „Songs & Other Ballads”. W sesji wzięli udział muzycy polscy i amerykańscy oraz działająca przy Dworku orkiestra Symfonietta Cracovia. To właśnie ta płyta przyniosła Jarkowi Śmietanie nagrodę Fryderyka, uznawaną w środowisku muzycznym za polski odpowiednik Grammy.

CO? – Friends - Music of Jarek Śmietana
KTO? – Piotr Baron, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak, Marcin Wądołowski
GDZIE? – Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, Kraków
KIEDY? – 12/10/2018, 20:00
BILETY? – 35 pln

Tagi: