Komu bije dzwon? - Bells for South Side - nowy album Roscoe Mitchella

Autor: 
Redakcja

Jeszcze chwilę będzie trzeba poczekać, ale warto. Na 16 czerwca tego roku zaplanowana została premiera najnowszej płyty Roscoe Mitchella - legendy amerykańskiej improwizacji, współtwórcy Art Ensemble Of Chicago i jedengo z najbardziej światłych twórców dzisiejszej muzyki w USA. Album zatytułowany będzie Bells for South Side.

A jak pisze o nim wydawca? 

Roscoe Mitchell zestawia ze sobą swoje cztery charakterystyczne tria i po raz pierwszy łączy ich brzmienia. Owocem tego przedsięwzięcia jest porywający podwójny album, zarejestrowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago. Mitchell – multiinstrumentalista i kompozytor został zaproszony do zaprezentowania swojej nowej muzyki w ramach wystawy The Freedom Principle (Zasada Wolności), zorganizowanej dla uczczenia nowych kierunków w sztuce i muzyce, wyznaczonych przez chicagowską organizację Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM – Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Muzyków Kreatywnych). Rozpoczynając badaniem “Przestrzennych Aspektów Dźwięku”, w którym udział wzięło trio z Craigiem Tabornem i Tyshawnem Soreyem w składzie (obaj na fortepianie), Mitchell szkicuje coś w rodzaju swojego autoportretu na tle nieustannie zmieniających się kolorów i tekstur. Dwa utwory – w tym tytułowy – wykorzystują bogate instrumentarium perkusyjne Art Ensemble of Chicago, dzięki czemu słuchacz może rozkoszować się swoistą panoramą gongów, dzwonków, kołatek, syren, czy bębenków.

Każdy z muzyków, który wziął udział w nagraniu tego albumu, daje od siebie coś wyjątkowego. Przykłady można mnożyć: piękna, liryczna partia gitary basowej Jaribu Shahida w utworze “EP 7849”, chwytające za serce solo w “Cards for Drums” w wykonaniu Taniego Tabbala, partia trąbki Hugh Ragina w “Bells for the South Side”, czy klimatyczna elektronika Craiga Taborna i Jamesa Fei w “Red Moon in the Sky”. Całość spajają partie saksofonowe Mitchella - od szczebioczącego saksofonu sopranowego, po potężny basowy. Ostatnim utworem na krążku jest “Odwalla”, którą Mitchell skomponował z dedykacją dla Art Ensemble. 

CD 1

1. Spatial Aspects Of The Sound  12:14

2. Panoply  7:37

3. Prelude To A Rose  12:45

4. Dancing In The Canyon  10:24

5. EP 7849  8:14

6. Bells For The South Side  12:36

 

CD 2

1. Prelude To The Card Game Cards For Drums And The Final Hand  16:03

2. The Last Chord  12:27

3. Six Gongs And Two Woodblocks  7:50

4. R509A Twenty B  1:34

5. Red Moon In The Sky / Odwalla  25:49

 

Roscoe Mitchell sopranino, soprano, alto and bass saxophones, flute, piccolo, bass recorder, percussion

James Fei sopranino and alto saxophones, contra-alto clarinet, electronics

Hugh Ragin trumpet, piccolo trumpet

Tyshawn Sorey trombone, piano, drums, percussion

Craig Taborn piano, organ, electronics

Jaribu Shahid double bass, bass guitar, percussion

Tani Tabbal drums, percussion

Kikanju Baku drums, percussion

William Winant percussion, tubular bells, glockenspiel, vibraphone, marimba, roto toms, cymbals, bass drum, woodblocks, timpani

 

 

Tagi: