Komeda Jazz Festival: Laboratorium / Eliasz Orchestra

Autor: 
Redakcja

Koncert grupy Laboratorium - legendy polskiego jazz-rocka lat 70. oraz Eliasz Orchestra z programem Blues Brothers Show to piątkowa propozycja Komeda Jazz Festivalu. Wieczór festiwalowy rozpocznie się o godz. 19:00 w Filharmonii i Teatrze w Słupsku.

Laboratorium, której obecny skład tworzą: Janusz Grzywacz – instr. klawiszowe, lider, Marek Stryszowski – saksofony, wokal, Krzysztof Ścierański – gitara basowa, Marek Raduli – gitara, Grzegorz Grzyb – perkusja to grupa, która w połowie lat 70. (a dokładnie w 1970 roku) minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, teraz powraca na estrady krajowe i zagraniczne. O początkach kariery Laborki można mówić już od 1972 roku, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie miejsce za Jazz Carriers, by w rok później tryumfować wspólnie z Kwartetem Henryka Słaboszowskiego. Te sukcesy otworzyły krakowskim muzykom drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty (w klubie płytowym PSJ z serii „Biały Kruk Czarnego Krążka” - na jednej stronie z kwintetem Cannonballa Adderleya, a na drugiej Laboratorium ze Zbigniewem Seifertem), ale i dały wstęp na krajowe estrady, a poprzez PAGART (takie to były czasy) na Europę i świat.

Pierwszy koncert zagraniczny miał miejsce w 1974 roku. Był to festiwal Jazzwerkstatt Peitz. Niewielkie Peitz, miasteczko położone nieopodal Cottbus w ówczesnym NRD, zorganizowało z dużym rozmachem festiwal, z udziałem Klausa Schulze, jednego z prekursorów i wschodzącej gwiazdy muzyki elektronicznej. Za drugą gwiazdę festiwalową uznano wówczas Laboratorium. Potem przyszły już częste wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie - od San Sebastian, poprzez Zurych, aż po Bombaj, gdzie wystąpili obok Czesława Niemena na Jazz Yatra ‘78. W zachodnich Niemczech wydano nawet pocztówkę ze zdjęciem grypy Laboratorium. Laboratorium powróciło na scenę po sukcesie wydanego w 2006 roku dziesięciopłytowego box-u p.t. "Laboratorium Anthology 1971-1988 Nagrania wszystkie (no… prawie wszystkie)" [Wiesław Siekierski]

Orkiestra Józefa Eliasza przez dziesięć lat pracowała na ekskluzywnych statkach wycieczkowych grając muzykę taneczną, jak również akompaniowała wielu artystom z całego świata. Będąc w prawie wszystkich regionach kuli ziemskiej i odwiedzając różne kraje spotykała odmiany muzyki, które można znaleźć w repertuarze orkiestry. Wiele utworów pochodzi z Brazylii (samba, bossa-nova), Karaibów (cza-cza, rumba), czy ameryki północnej, (Glen Miller - style), co daje orkiestrze olbrzymią różnorodność stylistyczną.

Od 1992 roku orkiestra Eliasz Orchestra zaczęła prowadzić systematyczną działalność artystyczną w Polsce. Brała w tym czasie udział w wielu prestiżowych imprezach i festiwalach. Doświadczenie nabyte za granicą w połączeniu z obowiązującym repertuarem polskim pozwala orkiestrze brać udział w balach, bankietach i koncertach. Oprócz repertuaru tanecznego orkiestra posiada kilka programów koncertowych, które cieszą się ogromną popularnością.

Program Blues Brothers Show prezentowany był wielokrotnie między innymi na Festiwalu Zaduszki Jazzowe w Krakowie, czy w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Z tym programem orkiestra brała udział w trasach koncertowych na terenie Europy. Wszystkie utwory dobierane do repertuaru zespołu Eljasz Orcgestra są starannie przygotowywane, łącznie z własną aranżacją. Cztery instrumenty dęte, sekcja rytmiczna i dwoje wokalistów pozwala na uzyskanie bogatego, naturalnego brzmienia, tak rzadko spotykanego na naszych estradach.

16.11.2012, Słupsk

Filharmonia i Teatr, g. 19:00