Kolejna odsłona zimowego Jazz Jantaru rusza za tydzień

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Za tydzień, 12-go marca, w gdańskim klubie Żak, rusza druga odsłona zimowej edycji festiwalu Jazz Jantar. Będzie to kolejna, po lutowym Babskim Graniu, okazja dla fanów jazzu by nieco nadrobić zaległości z polskiej sceny jazzowej i poznać nowe projekty.

Jak pierwszy na scenie Żaka wystąpi Marcin Masecki, ze swoim najnowszym projektem "Mazruki". Album poświęcony jest polskiej muzyce ludowej miał swoją premierę w lutym tego roku. Zaraz po nim na scenie pojawi się trio Lotto, czyli Mike Majkowski, Łukasz Rychlicki i Paweł Szpura.

Kolejny dzień to koncert kwartetu Mariusza Bogdanowicza i materiał z albumu "Syntonia". Po nim usłyszymy RGG. Ty razem trio przygotowało, we współpracy z fińskim trębaczem Verneri Pohjola, projekt CONTEMPORARY SONUS będący dedykowany muzyce Olivera Messiaena..

14-go marca usłyszymy wspólny projekt Wacława Zimpla i Dominika Bukowskiego "LIGNUM SONOS". Bukowski mówi o nim tak: "Lignum Sonos to muzyka, która inspiracje czerpie z drzew, z ich bogactwa i tajemnicy, ‚,dźwięki drzewa” to chęć zwrócenia uwagi na fakt jak wiele im zawdzięczamy. Lignum Sonos to szeroko rozumiana improwizacja, która czerpie pełnymi garściami z muzyki etnicznej." Kolejnym gościem festiwalu będzie grupa Jazzpospolita, na występie której usłyszymy materiał z ich ostatniej płyty "Jazzpo".

Niedziela na Jazz Jantar należeć będzie do Piotra Orzechowskiego i Rafała Gorzyckiego. Orzechowski prezentując zwój drugi solowy album - "15 Studies For The Oberek." Płyta jest zbiorem muzycznych rozważań artysty poświęconych tej formie polskiego tańca. Po nim na scenie pojawi się duet Rafał Gorzycki i Jonathan Dobie z ich projektem "Nothing" - ostatnią, trzecią część tryptyku duetów Gorzyckiego.

Wreszcie, 20-go marca, wstęp muzyka, o którym The Guardian pisał: "Świat pełen jest wspaniałych jazzowych triów, ale Iyer jest na szczycie listy A". Vijay Iyer przyjeżdża do Polski z materiałem, z albumu „Break Stuff”, wydanym 10-go lutego nakładem wydawnictwa ECM. Koncert Vijay Iyer Trio zamknie zimowy Jazz Jantar.

Tagi: