Kavitah Shah i Lionel Loueke - album Visions trafił na sklepowe półki

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat.promocyjne

Kavitah Shah, nowojorska wokalistka jazzowa pochodzenia hinduskiego, wydała debiutancki album, którego produkcją zajął się Lionel Loueke. Płyta zatytułowana "Visions" pojawiła się w sprzedaży na przełomie maja i czerwca nakładem Inner Circle Records. Muzyka zawarta na krążku, oprócz jazzu łączy w sobie tradycyjne brzmienia Indii i Afryki.

Kavitah urodziła się w Nowym Jorku w rodzinie amerykańskich Hindusów pochodzących z Bombaju. Wielokulturowe doświadczenie największego miasta Ameryki Północnej doprowadziło wokalistkę do kariery jazzowej. Do pracy nad pierwszym autorskim wydawnictwem zaprosiła pochodzącego z Beninu, jednego z najbardziej aktywnych gitarzystów ostatnich lat - Lionela Loueke. Muzyk ma w swoim dorobku pięć albumów nagranych jako lider, z czego trzy z nich wydane nakładem Blue Note Records. Współtworzył projekty wykonawców takich jak Terence Blanchard, Gretchen Parlato, Herbie Hancock, Wayne Shorter czy Avishai Cohen. Występował u boku większości sław światowego jazzu.

Jak przyznaje Kavitah, debiutancki album stanowi "żywy autoportret w formie mozaiki", którego spoiwem jest oczywiście jazz. Poszczególnymi gomółkami są odmienne tradycje muzyczne. Głównie słychać to na poziomie instrumentarium, na płycie pojawiają się min. table, co wskazuje na tradycję indyjską, oraz wschodnioafrykański instrument - kora, na którym gra Yacouba Sissoko. W nagraniach wzięło udział aż czternastu muzyków z całego świata, dzięki czemu, jak podkreśla Kavitah, możliwe było oddanie ducha muzyki XXI wieku - "poukładanej z drobnych elementów, chaotycznie porozrzucanych, ale za to tworzacych razem coś zupełnie wyjątkowego".

"Już dawno nie byłem tak podekscytowany żadnym projektem" - przyznał Lionel Loueke, pytany przez dziennikarzy o współpracę przy albumie "Visions". Płyta ukazała się nakładem Inner Circle Music.

Co ciekawe, na trasie koncertowej promującej debiutancki album uznanej przez magazyn 'Down Beat' najlepszą wokalistkę jazzową spośród absolwentek szkół artystycznych - Kavitah'y Shah, jest tylko jedno europejskie miasto - Paryż.