Katowice JazzArt Festival: Jack DeJohnette oraz Marcin i Bartłomiej Oleś Duo

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jack DeJohnette, w swoim najnowszym projekcie "Return", odchodzi od perkusję i siada fortepian. Efekt tej zamiany usłyszymy 29-go kwitnia w Sali Kameralnej NOSPR, w ramach 5. edycji Katowice JazzArt Festival. Tego samego dnia w Klubie Drzwi Zwane Koniem, braci Marcin i Bartłomiej Olesiowie, zagrają przedpremierowo materiał z ich nowego albumu "One Step From the Past".

„An Evening of Solo Piano” brzmi niemal jak tytuł zbioru utworów, którymi Keith Jarrett wygrał z syndromem chronicznego zmęczenia. Wszakże Return, alternatywna nazwa nowego projektu DeJohnetta, unika nadmiernej poetyckiej egzaltacji. Podczas gdy Jarrett swoimi „nocnymi melodiami” wrócił w ogóle do gry, to perkusista DeJohnette, który towarzyszył takim mistrzom jak John Coltrane, Stan Getz, Miles Davis, Bill Evans czy John Scofield w wielkim stylu wraca do swojego pierwszego instrumentu –fortepianu. Wraca do korzeni. Jak sam niedawno wspominał: „jako perkusista jestem kimś w rodzaju kolorysty, malarza, mogę być bardziej elastyczny. Gra na fortepianie daje mi te same możliwości.”

Wybrana dyskografia duetu, który okrzyknięto największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku przekroczyła już drugą dziesiątkę. Większość to efekt współpracy z takimi artystami jak Erik Friedlander, Chris Speed, Theo Jorgensmann, David Murray, Mikołaj Trzaska czy Tomasz Stańko. Ale jest i płyta ewenement, płyta fenomen. Tak unikalna jak idea powołania formacji bazującej tylko na perkusji i kontrabasie. Sami artyści zwracają uwagę na ten fakt na okładce Duo – ten dwuosobowy projekt miał wyzwolić perkusję i kontrabas z ich drugoplanowej roli. Krytycy są zgodni: Duo to wybitne osiągnięcie. Po przesłuchaniu tej płyty, spojrzenie na sekcję rytmiczną już nigdy nie będzie takie, jak kiedyś.
Na Katowice JazzArt Festival 2016 MARCIN & BARTŁOMIEJ OLEŚ DUO zagrają przedpremierowo materiał z nowego albumu duetu ONE STEP FROM THE PAST – nagranie dla BBC, które niebawem ukaże się nakładem wydawnictwa Fenommedia.

CO? – Katowice JazzArt Festival: Jack DeJohnette / Marcin i Bartłomiej Oleś Duo
KTO? – Jack DeJohnette / Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś
GDZIE? – Sala Kameralna NOSPR / Klub Drzwi Zwane Koniem, Katowice
KIEDY? – 29/04/2016, 19:30 / 21:30

Tagi: