Kathrin Pechlof Trio i Nikola Kołodziejczyk Orchestra otworzą Sopot Jazz Festival 2015

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

7-go października na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Sopocie, rozpocznie się tegoroczna edycja Sopot Jazz Festivalu. Otworzą go Kathrin Pechlof Trio oraz Nikola Kołodziejczyk Orchestra.

Kathrin Pechlof to niezwykle rzadkie i oryginalne zjawisko w świecie niemieckiego jazzu – artystka jest bowiem harfistką. Zespół, z którym zaprezentuje się podczas Sopot Jazz Festival 2015, tworzą uznani niemieccy muzycy: berliński saksofonista, Christian Weidner i kontrabasista Robert Landfermann z Kolonii. Ich debiutancka płyta “Imaginarium”, która ukazała się jesienią 2013 roku, to bogaty zbiór obrazów, emocji i skojarzeń, na który składają się minimalistyczne kompozycje zbudowane z zaledwie kilku dźwięków. Dużo w nich wnikliwości, z których zdaniem recenzentów, wypływa mądrość i wyłaniają się wciąż nowe pytania. To miejsce nieskończenie wielu możliwości, gdzie wszystko znajduje się w ciągłym ruchu, podlega ciągłym zmianom - to zjawiskowe przypomnienie, na czym tak naprawdę polega muzyka. Kompozycje Trio czerpią z wielu źródeł: archaiczne skale chorału gregoriańskiego ewoluują w dodekafonię, symetryczne skale Messiaena w całej swojej wieloznaczności tworzą ruchome krajobrazy a harmonie toniki durowej i mollowej wyraźnie kontrastują ze współczesną formą improwizacji. I mimo, że muzyka ta jest niezaprzeczalnie nowoczesna, jednak wyróżnia się lirycznym pięknem, głębią narracyjną i bogactwem niuansów. W konsekwencji tego sposobu poprowadzonego procesu twórczego troje wybitnych muzyków wykreowało swój własny gatunek intrygującego i uduchowionego jazzu kameralnego.

Nikola Kołodziejczyk to młody pianista jazzowy, kompozytor, dyrygent i aranżer, absolwent a obecnie i pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas Sopot Jazz Festival 2015 wraz z Orkiestrą zaprezentuje swój najnowszy projekt - godzinną suitę napisaną na 15 instrumentalistów – „Barok progresywny”.
Projekt jest owocem współpracy pomiędzy muzykami jazzowymi i barokowymi. Dodanie instrumentów ludowych, których partie wykonane zostaną przez studentkę Marii Pomianowskiej - Martę Sołek - dodadzą trzeci wektor kompozycji. Założeniem brzmieniowym utworu było wykorzystanie instrumentów historycznych w adekwatnym stroju - co za tym idzie strun jelitowych, których właściwości rzutują na formę utworu. Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka przechwyca niektóre elementy strojenia zwyczajowo wykonywanego pomiędzy utworami i buduje wokół nich nieprzerwaną myśl muzyczną - dzięki czemu pozwala na głębsze zanurzenie się w narracji.

Modyfikacji również został poddany zestaw perkusyjny - z uwagi na inne przeznaczenie typowy zestaw perkusyjny jest o wiele bardziej hałaśliwy niż ten, który zostanie zastosowany w prawykonaniu. Aby osiągnąć zamierzony efekt brzmieniowy większość elementów zestawu została podmieniona, wytłumiona, a niektóre elementy zostały przemyślane od początku do końca. Wszystko po to, by brzmienie całego zespołu było bardziej wyrównane, a ekspresja perkusisty nie została zaburzona. Dzięki tej inicjatywie udało się znacznie poprawić integrację dwóch środowisk muzycznych, które posiadają wiele wspólnego.
W projekt zaangażowani zostali wybitni młodzi muzycy - laureaci konkursów w Polsce i za granicą.

CO? –  Sopot Jazz Festival 2015: Dzień 1
KTO? – Kathrin Pechlof Trio: Kathrin Pechlof, Christian Weidner, Robert Landfermann / Nikola Kołodziejczyk Orchestra: Alicja Sierpińska, Marzena Matyaszek, Klaudia Matlak, Dominika Małecka, Aleksandra Rybak, TBA, Łukasz Krusz, Marta Sołek, Marcin Olak, Oskar Torok, Szymon Kamykowski, Grzegorz Grzeszczyk, Maciej Szczyciński, Michał Bryndal, Nikola Kołodziejczyk
GDZIE? – Teatr Wybrzeże Scena Kameralna, Sopot
KIEDY? – 07/10/2015, 19:30
BILETY? – 40 zł / 30 zł (z Kartą Sopocka)

Tagi: