Już jutro duet SaMa wystąpi w krakowskiej Alchemii!

Autor: 
Redakcja

Najbliższy czwartkowy wieczór w krakowskiej Alchemii pozostawi niesamowite wrażenia, tego można być pewnym wiedząc, że na jednej scenie pojawi się Matthew Shipp i Sabir Mateen. Dwóch czołowych gigantów jazzu nowej generacji w duecie SaMa na Krakow Jazz Autumn Preview! Start o godz. 20:00.

Matthew Shipp szybko stał się jedną z wybitnych postaci nowojorskiej sceny jazzowej. Osiągnął miano “św. Gralla” dzięki samodzielnie wypracowanemu unikalnemu stylowi gry na swoim instrumencie. Jest jednym z nielicznych w jazzie, który może to o sobie powiedzieć. Na swoim koncie ma wiele nagrań, z których wyłania się dorobek wizjonerski i wielowarstwowy.

Początkowo inspiracją Shippa był Bud Powell, który w dużej mierze stał się filarem jego muzyki. Nieskrępowane podejście potężnego technicznie poszukiwacza przygód Cecila Taylora ma silny oddźwięk w dziełach Shippa, ale bez względu na to, jak daleko odchodzi od konwencjonalnej struktury, wyczucie ruchu akordów i linii melodycznej Shippa zbliża go do Powella bardziej niż Taylorowi. „ (All About Jazz)

Ikona wśród współczesnych artystów” (All About Jazz),

Matthew Shipp to pianista jazzowy z wiarygodnością na scenie downtown/indie. To nie pianista koktajlowy, lecz zawiły artysta- raz przedstawiony przez New York Times jako kokietujący publiczność rockową. Pianista-buntownik” (Pop Matters).

Jeden z najbardziej innowacyjnych i wymagających pianistów jazzowych dzisiaj, gra jakby nowoczesny Thelonious Monk, z bogatym podejściem modalnym do gry i perkusyjną frywolnością, poza tym wszystkim brzmi, jak nikt inny. „(Lexington Herald)

Sabir Mateen rozpoczął granie od rytmu i bluesa na początku lat 70-tych, co zawiodło go do objęcia pozycji saksofonisty tenorowego w Horace Tapscott Pan Afrikan Peoples Arkestra (P.A.P.A). Od tamtej pory występował lub też nadal występuje z Cecil’em Taylor’em, Sunny Murray’em, William’em Parker’em, Alan’em Silva, Butch’em i Wilber’em Morris, Raphe Malikiem, Steve’em Swell’em, Markiem Whitecage’em, Roy’em Campbell’em, Matthew Shipp’em, Marc Edwards’em, Jemeel’em Moondoc’em, William’em Hooker’em, Henry’m Grimes’em, Rashid’em Bakr’em, Kali Fasteau i wieloma innymi.

Występował w Europie, Japonii i Afryce. Jest również zaangażowany w kolektywy, jak m.in. TEST (z D.Carter’em, Matthew Heyner’em i T. Bruno), The Downtown Horns (z R. Campbell’em & D. Carter’em), The East 3rd St. Ensemble (z Matt’em Lavelle’em, Cliff’em Jackson’em i David’em Gould’em). Sabir prowadzi jednocześnie własne zespoły: Sabir Mateen Ensemble, Omni-Sound, Trio Sabir i Juxtapositions.

Jego gra na saksofonie tenorowym, jako instrumencie głównym, jest namiętna i jednocześnie dopracowana, ale jest równie swobodny na saksofonie altowym, klarnecie i flecie. Mateen jest zdolny do surowych, nieskrępowanych wybuchów, ale niemniej często ukazuje szeroki zakres dynamiki oraz subtelniejszą stronę, a czasem pochyla się ku melodyjnym free-bop.” (All Music Guide)

23.5.2013, Kraków

Alchemia, g. 20:00

Bilety 20 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu