To już dziś! Zorn@60 na Warsaw Summer Jazz Days - scenariusz koncertu

Autor: 
Redakcja

Już dziś, w poniedziałek, 15 lipca o godzinie 19:00 w warszawskiej Sali Kongresowej świętować będziemy 60te urodziny Johna Zorna. Choć jeden z filarów awangardowej sceny Nowego Jorku urodził się 2 września 1953, z okazji swojego jubileuszu objeżdża świat ze swoimi przyjaciółmi prezentując przegląd przez różnorodny świat swoich muzycznych projektów. Jedyny koncert w Polsce zagra na Warsaw Summer Jazz Days.

Podczas koncertu John Zorn AT60 usłyszymy projekty Song Project, Iluminations, The Holy Visions, The Alchemist, Templars-in Sacred Blood i wreszcie The Dreamers i Electric Masada. Zorn zabierze ze sobą do Warszawy Mike'a Pattona, Marca Ribota, Johna Medeski, Trevora Dunna, Kenny'ego Wollesena, Cyro Baptistę, Joey'go Barona, Ikue Mori czy Jamiego Safta!

Bilety na ten koncert dostępne są na stronie adamiakjazz.pl w cenie: 350 PLN - rząd 1a,1b; 250 PLN - rząd 1-9; 180 PLN - rząd 10-23; 150 PLN - rząd 25-37; 90 PLN - bilet ulgowy (szkolny/studencki) - dostawki.

John Zorn en Argentina from EL CUCO producciones on Vimeo.

Oto pełen rozkład jazdy urodzinowego koncertu John Zorn @60, który odbędzie się w ramach Warsaw Summer Jazz Days 15 lipca 2013.
 

SET I - SONG PROJECT

Dla uświetnienia swych 60tych urodzin John ZOrn poprosił swoich ulubionych autorów (na czele z Mike'iem Pattonem, Jesse Harris'em, Seanem Lennonem i Laurie Anderson) o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego katalogu. Te piosenki wykonuje zespół złożony z wieloletnich współpracowników Zorna - wyśpiewują je Patton i Harris. Na program składają się utwory napisane do filmów a także dla najpopularniejszych projektów Zorna, takich jak m.in. Naked City, Masada, The Dreamers, Nova Express. Dzięki udziałowi znakomitych instrumentalistów powstała niezwykła retrospektywa twórczości Zorna, ze szczególnym uwypukleniem jego lirycznych kompozycji powstałych na przestrzeni ostatnich 30 lat.

MIKE PATTON - głos
JESSE HARRIS - głos, gitara
SOFIA REI - głos
JOHN MEDESKI  - fortepian       
MARC RIBOT - gitara   
TREVOR DUNN - bas       
KENNY WOLLESEN  - wibrafon
JOEY BARON - perkusja   
CYRO BAPTISTA - instrumenty perkusyjne
JOHN ZORN - saksofon, dyrygent

SET II
ILLUMINATIONS

Ta szalona kompozycja na fortepian inspirowana jest bezkompromisową twórczością XIX wiecznego francuskiego poety Arthura Rimbaud. Jego droga przez prawdziwie wizjonerskie przestrzenie, przemierzana dzieki "absolutną transformację zmysłów" doprowadziła go do stworzenia najbardziej osobistej i intensywnej literatury w historii ludzkości.
Utwór wykonywany z towarzyszeniem improwizującej free jazzowej sekcji rytmicznej z basem i perkusją.

STEVE GOSLING  - fortepian
TREVOR DUNN  - basa
KENNY WOLLESEN  - perkusja

THE HOLY VISIONS  na 5 głosów kobiecych

JANE SHELDON
LISA BIELAWA
MELLISSA HUGHES
ABBY FISCHER
KIRSTEN SOLLEKA

Tajemny plan w 11 strofach zawiera życię, twórczość i filozofię XII wiecznej kompozytorki, uzdrowicielki i mistycznej wizjonerki Hildegardy z Bingen. Utwór oparty na oryginalnym tekście łacińskim może być prezentowany jako dzieło koncertowe jak i wystawiany na scenie - najlepiej w przestrzeni sakralnej.

THE ALCHEMIST na kwartet smyczkowy

JENNIFER CHOI - skrzypce
JESSE MILLS - skrzypce
DAVID FULMER - altówka
JAY CAMPBELL - wiolonczela

Alchemik jest prawdziwą i wierną kroniką ezoterycznych seansów spirytystycznych. Zawiera ona opis procedur przeprowadzanych przez Jego Wysokość Alchemika Doktora Johna Dee oraz zapis jednego z seansów, podczas którego Edward Kelly sprawił, że 9 porządków chórów anielskich ukazało się zebranym.

Podróż przez laboratorium Alchemika. Seans wywoływania chórów anielskich. Wirtuozeria liryki, numerologii, modlitw, kanonów, kontrapunktowej złożoności jak i alchemicznych procedur (destylacja, kalcynacja, krystalizacja, sublimacja, oczyszczanie, rotacja) i wreszcie duch fugi.


SET III
MOONCHILD ”TEMPLARS”In Sacred Blood 

Prace nad zawartym na 6 płytach CD projektem Moonchild trwały ponad rok. Jest to muzyczny hołd złożony Ubogim Rycerzom Chrystusa i Świątynii Salomona - legendarnym mnichom-wojownikom, których dwa wieki dominacji zakończyły się w 1307 roku oskarżeniem o herezję.
Muzyka wyzwala emocje z ogromną intensywnością a poszerzenie jej o wyśpiewywany tekst otwiera ją na zupełnie nowe możliwości. Mike Patton prezentuje szeroki wachlarz swoich umiejętności - wyśpiewując zarówno pieśni gregoriańskich przez atonalne melodie po hardcore'owy krzyk i pełen pasji szept.
Sugestywne organy Johna Medeskiego dodają liturgicznej dramaturgii a sekcja rytmiczna Dunn-Barron to szaleństwo najlepszej miary!

MIKE PATTON - głos
JOHN MEDESKI  - fortepian 
TREVOR DUNN - bas   
JOEY BARON - perkusja


SET IV

DREAMERS

MARC RIBOT - gitara
JAMIE SAFT - instrumenty klawiszowe
KENNY WOLLESEN  - wibrafon
TREVOR DUNN - bas
JOEY BARON - perkusja
CYRO BAPTISTA - instrumenty perkusyjne
JOHN ZORN - dyrygent

ELECTRIC MASADA  
JOHN ZORN - saksofon
MARC RIBOT - gitara
JAMIE SAFT - instrumenty klawiszowe
TREVOR DUNN - bas
JOEY BARON - perkusja
KENNY WOLLESEN  - perkusja
CYRO BAPTISTA - instrumenty perkusyjne
IKUE MORI - elektronika

Cały spektakl zakończyć ma się około północy.

Tagi: