Jazztopad zaprasza na weekend koreański

Autor: 
Redakcja

Najbliższy weekend jazztopadowy upływa będzie w atmosferze brzmień Dalekiego Wschodu, które popołudniami zagoszczą w mieszkaniach prywatnych, a wieczorami w Filharmonii Wrocławskiej. Usłyszymy niebywałe połączenie koreańskiej tradycji z improwizacją. Zagrają Geomungo Factory i Miyeon & Park. Poznamy także owoc współpracy czołowych muzyków Korei Południowej i Polski. Heo Yoon-Jung oraz Lee Aram wraz z Braćmi Oleś wykonają premierową kompozycję. W programie również prezentacja cytr geomungo oraz panel dyskusyjny.

W sobotę 10 listopada wystąpią Geomungo Factory oraz free jazzowy duet Miyeon & Park.

Geomungo Factory to czterech młodych muzyków - Yoo Mi-Young, Lee Jeong-Seok, Jeong Ein-Ryoung i Kim Sun-A – którzy spotkali się w 2007 roku i postawili sobie za cel zaprezentowanie słuchaczom na całym świecie fascynujących dźwięków tradycyjnego koreańskiego instrumentu geomungo. Dla realizacji swoich artystycznych wizji muzycy powołali do życia nowe typy tego instrumentu, to jest elektryczne geomungo, wiolonczelę geomungo, mini-geomungo (przypominające gitarę), czy ksylofon geomungo. Stworzyli tym samym, jak wskazuje nazwa zespołu, swoistą fabrykę współczesnego geomungo. „Produkują” w niej też dzisiejszy wymiar muzyki koreańskiej, sztukę za wszech miar ciekawą, bo nie ograniczającą się do określonych stylów czy konwencji.

Miyeon & Park – pianistka i perkusista złączą w intymnym duecie gorący free jazz i duchowość muzyki z kultury Korei Południowej.

W niedzielę z premierową kompozycję zaprezentują Heo Yoon-Jeong, Aram Lee i Bracia Oleś. Magia geomungo, fletu daegum plus najlepsza perkusja i kontrabas Polski. Mistrzowie w swoim fachu specjalnie dla festiwalu Jazztopad stworzyli premierowe dzieło. Heo Yoon-Jeong, wybitna artystka cytry geomungo z powodzeniem łączy rodzimą sztukę muzyczną z wpływami muzyki współczesnej oraz awangardowej. Lee Aram jest wybitnym muzykiem daegum – jest to tradycyjny, pochodzący z VII wieku bambusowy flet koreański. Bracia Marcin i Bartłomej Oleś to najlepsza sekcja rytmiczna w Polsce („rytmiczny dream team” – „JazzZeitung”) – nazywani są „największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku” („Dziennik”). Zarówno ten pierwszy – kontrabasista, jak i drugi, który gra na perkusji, obok jazzu studiował również w „klasycznych” klasach Akademii Muzycznych. Bracia skłaniają się do stwierdzenia, że raz bliżej im było do jazzu, raz do muzyki kameralnej, czy współczesnej, ale zawsze najbliżej do tej improwizowanej. Poza występowaniem w kameralnych składach często dzielą scenę z gwiazdami światowego jazzu – Kennym Wernerem, Davidem Murrayem, Erikiem Friedlanderem, Kenem Vandermarkem czy Williamem Parkerem.

WEEKEND KOREAŃSKI

10.11

Klubokawiarnia Mleczarnia, godz. 11:00–13:00

Korea – jazz i tradycja (spotkanie)

Sala koncertowa Filharmonii, godz. 19:00

Geomungo Factory: Yoo Mi-Young, Lee Jung-Seok, Jung Ein-Ryoung – geomungo, Kim Sun-A – gayageum

Miyeon & Park: Park Miyeon –  fortepian, Park Je Chun –  instrumenty perkusyjne

11.11 Sala koncertowa Filharmonii, godz. 18:00

Heo Yoon-Jeong, Aram Lee, Bracia Oleś – PREMIERA: Heo Yoon-Jeong –  geomungo, Lee Aram –  daegum, Marcin Oleś –  kontrabas, Bartłomiej Oleś –  perkusja

 

Koncerty w mieszkaniach prywatnych

Po sukcesie zeszłorocznej oryginalnej inicjatywy organizowania koncertów w kameralnych przestrzeniach mieszkań prywatnych, w tym roku będzie ona kontynuowana. W głównej roli wystąpią koncertujący na festiwalu muzycy koreańscy.

10.11, godz. 14:00–16:00
11.11, godz. 12:00–16:00