Jazztopad: Tribute to Kenny Wheeler i trio Whahay

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

21-go listopada we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, w ramach festiwalu Jazztopad, odbędzie się koncert poświęcony twórczości Kenny'ego Wheelera. Drugim koncertem wieczoru będzie występ tria Whahay, z udziałem gości specjalnych.

Kenny Wheeler, znakomity trębacz, flugelhornista i kompozytor, który łączył światy jazzu, awangardowej improwizacji i rocka, odszedł 18 września 2014 roku. Wheeler słynął z przekraczania muzycznych granic – zarówno wtedy, gdy nagrywał dla ECM głośne albumy sygnowane własnym nazwiskiem, jak i współpracując z Keithem Jarrettem, Anthonym Braxtonem, Spiritualized czy Davidem Sylvianem. Pochodzący z Kanady muzyk przez wiele lat mieszkał w Londynie, stając się jedną z postaci kształtujących brytyjską scenę jazzową.

Sobotni koncert to hołd dla Kenny'ego Wheelera w wykonaniu jego współpracowników i przyjaciół. Wystąpią – w różnych konfiguracjach – zarówno ci, którzy współpracowali z nim w dawniejszym okresie twórczości, jak i muzycy z ostatnich lat pracy Wheelera, kiedy to jego ulubionym instrumentem stał się flugelhorn. Na scenie pojawią się m.in. Dave Holland, Norma Winstone, Evan Parker, Ralph Towner i Gwilym Simcock, interpretując tematy mistrza. Będzie to pełne emocji i wdzięczności wspomnienie wielkiej postaci sceny jazzowej.

Whahay to francuskie trio pod przewodnictwem Paula Rogersa. Rogers – Anglik pracujący we Francji – jest kontrabasistą grającym na specjalnie zaprojektowanym, siedmiostrunowym instrumencie. Od samego początku swojej kariery muzycznej, czyli od lat 70., konsekwentnie podąża własną drogą. Jazzowa tradycja jest mu tak samo bliska, jak muzyka barokowa czy punk. Dotychczas współpracował z takimi tuzami, jak Mike Osborne, Keith Tippett, Evan Parker czy Tim Berne. Pod szyldem Whahay gra z Robinem Finckerem, saksofonistą znanym z Loop Collective, i perkusistą Fabienem Duscombs. Członków tria łączy zamiłowanie do dźwięków z pogranicza jazzu, awangardy i muzyki elektronicznej. Ich album z roku 2014 jest hołdem dla Charlesa Mingusa, a jednocześnie popisem indywidualnej i zespołowej wirtuozerii oraz pomysłowości. Gościnnie usłyszymy Jean-Yvesa Evrarda na gitarze i Christine Wodrascka na fortepianie.

CO? – Jazztopad: Tribute to Kenny Wheeler / Whahay
KTO? – Dave Holland, Norma Winstone, Henry Lowther, John Parricelli, Gwilym Simcock, Chris Laurence, Martin France, Evan Parker, Steve Beresford, John Edwards, Louis Moholo-Moholo, Ralph Towner, Bill Strode / Whahay: Paul Rogers, Robin Fincker, Fabien Duscombs, Jean-Yves Evrard, Christine Wodrascka
GDZIE? – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
KIEDY? – 21/11/2015, 19:00
BILETY? – Tribute to Kenny Wheeler: 140 zł / 110 zł / 90 zł / 70 zł / 50 zł / Whahay: 60 zł / 40 zł / 30 zł

Tagi: