Jazzpospolita "Impulse" - w sobotę koncert premierowy!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. pras.

W sobotę 25 lutego kwartet Jazzpospolita wystąpi w warszawskim klubie Urban Garden z koncertem promującym najnowszy album „Impulse”, który ukaże się 27 lutego pod szyldem Ampersand Records.

Po doskonałym debiucie „Almost Splendid”, warszawski zespół powraca z materiałem jeszcze bogatszym harmonicznie i brzmieniowo, zintensyfikowanym rytmicznie i swobodnie rozimprowizowanym.  „Impulse” brzmi mocniej i bardziej wyraziście niż debiut, przez co jest bliższy temu, co Jazzpospolita pokazuje na koncertach.

"Mam odczucie, że ta płyta różni się zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i brzmieniowym. Jest też dużo więcej improwizacji“ - mówi w wywiadzie dla „Machiny“ Wojtek Oleksiak, perkusista grupy. „Chcieliśmy, aby ta płyta była melodyjna i przyjemna w odsłuchu, ale teraz widzimy, że grając "na żywo" stopniowo wytyczamy sobie nowy, ostrzejszy kierunek. Jeden kawałek jest w ogóle puszczony samopas. Gramy pierwsze nuty, a potem zamykamy oczy i lecimy do przodu. Mój ulubiony numer na płycie.“ - dodaje odpowiedzialny za bas i kontrabas Stefan Nowakowski.

W porównaniu z debiutem, „Impulse“ zaskakuje bogactwem brzmień gitarowych. Michał Przerwa-Tetmajer w międzyczasie skompletował ciekawy zestaw efektów - pogłosów, przesterów, delayʼów dzięki czemu - jak mówią muzycy „ jazzowy rdzeń kompozycji Jazzpospolitej obrósł psychodeliczną i post-rockową korą“. Członkowie Jazzpospolitej podkreślają, że „Impulse“ to płyta nagrywana na większym luzie, bez tremy i pośpiechu, które towarzyszyły powstawaniu debiutu.

W uzyskaniu klimatu płyty pomogły nam również nasze "Karwica Sessions". Duża część numerów powstała właśnie podczas naszego wypadu na działkę na Mazury. Pogrążyliśmy się w relaksie i pozwoliliśmy, aby czas sobie spokojnie płynął. Pływaliśmy łódką, wylegiwaliśmy się w zieleni i czasem sobie graliśmy. Mniej metronomu, a więcej patrzenia na siebie“ - przyznają.

Choć całość zagrana jest z niemal wirtuozerską sprawnością, filozofię pod hasłem: „mniej metronomu“ słychać już od pierwszych taktów płyty. Kompozycja „Co myślisz o wandalizmie“ napędzana pianistycznym loopem i motoryczną perkusją, ze znakomitymi partiami Tetmajera, to muzyczny wandalizm, który śmiało można stawiać za wzór wszystkim twórcom. Dla Jazzpospolitej, by zacytować klasyka, „Sky's the Limit” - w niektórych fragmentach zespół odlatuje w kosmiczno-psychodeliczne podróże śladami Hancocka circa „Sextant” czy Sun Ra.

„Impulse” to po prostu burzliwa dźwiękowa odyseja, w której pamięć o korzeniach łączy się z futurystycznymi wizjami - mocne potwierdzenie najwyższej formy jednego z najciekawszych polskich zespołów.

Tracklista:

1. Co myślisz o wandalizmie?

2. Czerwona flaga (ale ja się kąpię)

3. Pasażer U-Boota

4. Pobudzenie 

5. Ciężkie powietrze

6. Grzyb

7. Nigdy nie pada na górnym Mokotowie

8. Protest Song?

 

Stefan Nowakowski - acoustic bass

Wojtek Oleksiak - drums

Michał Przerwa-Tetmajer - guitar

Michał Załęski - keyboards, synthetizers

25.02.2012

Urban Garden godz. 20:00         

Bilety: 20 zł