Jazzowy Chór Wytwórni oraz China Moses na Letniej Akademii Jazzu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

27-go lipca, w łódzkim klubie Wytwórnia, w ramach X. Letniej Akademii Jazzu wystąpi Jazzowy Chór Wytwórni. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Chiny Moses.

Jazzowy Chór Wytwórni jest zespołem składającym się z 23 wokalistów.  Pomysłodawcą i założycielem chóru jest Maciej Salski, który pełni funkcję dyrektora artystycznego zespołu od początku jego powstania. Dzięki ciekawym aranżacjom, często w opracowaniu własnym, powstało niepowtarzalne i ciekawe brzmienie. Muzykalność i elastyczność głosu, a jednocześnie jednolitość brzmieniowa w tej konkretnej specyfice, tworzą unikatowy klimat wykonywanej przez zespół muzyki. Poza licznymi koncertami,  chór berze również udział w konkursach. W październiku 2013 roku zdobył pierwszą nagrodę w ramach festiwalu „Cantio Lodzensis”, a w lipcu 2016 – 1. nagrodę na międzynarodowym konkursie chóralnym „Seghizzi” we Włoszech.

Muzyka jaką proponuje Jazzowy Chór Wytwórni, to znane kompozycje rozrywkowe w jazzowych aranżacjach oraz standardy jazzowe, czyli doskonałe połączenie zarówno dla fanów muzyki jazzowej, jak i entuzjastów niecodziennych aranżacji utworów rozrywkowych. Zespół wykonuje głównie utwory a cappella, ale współpracuje również z instrumentalistami. Ich koncerty to dawka dobrej muzyki na wysokim poziomie artystycznym.

Podczas koncertu w Wytwórni publiczność usłyszy utwory zarejestrowane w studiu nagrań w maju 2017. Będą to kompozycje m.in. K. Komedy, W. Korcza, A. Edenrotha, R. Charlesa w opracowaniu na chór a cappella oraz na chór i zespół instrumentalny.

China Moses to amerykańska piosenkarka wykonująca jazz, soul i RnB, obecnie mieszkająca we Francji. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater i reżysera Gilberta Moses. W wieku 18 lat wydała pierwszy singiel w stylu RnB zatytułowany „Time”, którym zaistniała na francuskim rynku muzycznym.

Na swoim koncie ma sześć albumów, ale to „This One’s for Dinah”(2009), hołd dla amerykańskiej wokalistki Dinah Washington wydany przez Blue Note Records, pozwolił Moses zaistnieć na scenie jazzowej. Zyskał przychylne recenzje krytyków, podbił serca publiczności i został okrzyknięty największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano  za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dzięki temu China stała się twarzą wydawnictwa Blue Note obok takiej gwiazdy, jak Norah Jones.

Kolejnym albumem „Crazy Blues” (2012) wokalistka złożyła hołd artystkom inspirującym ją w twórczości i mającym wpływ na jej wrażliwość muzyczną. Nie zabrakło na nim utworów Janis Joplin, Niny Simone, czy Donny Summer.

Najnowszy krążek Chiny zatytułowany „Nightintales” został wydany 31 marca 2017 r.  i stanowi szósty w całej karierze album tej wokalistki.

Dziś China Moses jest wielką gwiazdą. Nic w tym dziwnego, bowiem talent odziedziczyła po rodzicach. Występowała w filmach, teatrach, dubbingowała bajki i realizowała swoje teledyski. Eksperymentowała z gatunkami muzycznymi próbując sił w elektro hip-hopie oraz współpracując z francuskimi DJ-ami i producentami.

Choć China koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad. Nie mogło jej więc zabraknąć na jubileuszowej edycji Letniej Akademii Jazzu w Wytwórni.

CO? - X. Letnia Akademia Jazzu: Jazzowy Chór Wytwórni / China Moses
KTO? – Jazzowy Chór Wytwórni, Adam Manijak, Tomasz Cyranowicz, Łukasz Moszczyński, Maciej Salski, / China Moses
GDZIE? – Klub Wytwórnia, Łódź
KIEDY? – 27/07/2017, 19:00
BILETY? – 35 zł / 25 zł

Tagi: