Jazzowe rekolekcje - w oczekiwaniu na Jazz Jantar!

Autor: 
Redakcja

W najbliższy czwartek w Klubie Żak siadamy do uczty. Po lutowej, babskiej - jak Babskie Granie - rozgrzewce, przed nami danie główne: 4 podwójne koncertowe wieczory! A na deser, 20 marca spotkanie z Vijay Iyer Trio ich najnowszym albumem „Break Stuff” - po raz pierwszy w Polsce.

Przygotowaliśmy dla Was małe jazzowe rekolekcje: do od dziś do czwartku w okienku płyta dnia przedstawiać będziemy najnowsze płyty kolejnych wykonawców. Dziś o płycie „Ask the Dust” tria LOTTO (Łukasz Rychlicki / Mike Majkowski / Paweł Szpura) pisze na naszych łamach Jan Błaszczak. Na żywo w Klubie Żak będzie można posłuchać tych gentlemenów 12 marca. Tego samego dnia podzielą oni scenę z Marcinem Maseckim, który solo wywijać będzie „Oberka”. Tak o jego niedawnym koncercie w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego pisał Maciej Krawiec:

Masecki przyzwyczaił nas już do swoich dekonstruujących zastałe formy i konwencje projektów. […] Raz jego muzyka przywodziła na myśl emocjonalność melodii wygrywanych przez pozytywkę, by za chwilę uderzyć wyobcowaną mechanicznością à la György Ligeti. Nie można odmówić Maseckiemu pomysłowości i konsekwencji w jego filozofii odżegnywania się od tego, co uświęcone tradycją. Pianista nie chce wzruszać swoich słuchaczy, wprowadzać ich w intymny świat emocji; chce pokazać inny sposób muzykowania: daleki od patosu i nieskazitelnej wirtuozerii, pretensji do znaczenia wiele. I to mu się bez wątpienia udaje.

Jutro, w oczekiwaniu na „Aurę” przypomnimy ostatnią dostępną dziś płytę tria RGG - „Szymanowski”. Zespół wystąpi na Jazz Jantarze w piątek, 13 marca. Będzie to koncert tym bardziej wyjątkowy, że do składu dołączy fiński flecista i saksofonista Kari „Sonny” Heinilä. Razem zapowiedzą oni zupełnie nowe, wspólne przedsięwzięcie, poświęcone muzyce Olivera Messiaena.

Tego wieczora na scenie Żaka doświadczyć będzie można także „Syntonii” w wykonaniu kwartetu kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza - w składzie z Adamem Wendtem na saksofonie, Miłoszem Wośko przy fortepianie i Sebastianem Frankiewiczem na perkusji.

Ciąg dalszy nastąpi…

Bilety na koncerty w ramach zimowej edycji festiwalu Jazz Jantar dostępne są w kasach klubu Żak. Kontakt: kasa@klubzak.com.pl | telefon: 58 344 05 73 w. 117

Tagi: