Jazzowe Lato w Krakowie: Seifert, tradycja i nowoczesność - w dzień i w nocy!

Autor: 
Urszula M. Nowak

Już 16 lipca rusza I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta, przygotowany we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami. Z tej okazji w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się dzisiaj konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli samorządu i organizatorami lipcowych wydarzeń muzycznych. Zaprezentowano szczegółowy plan krakowskiego Festiwalu oraz wylosowano kolejność występów półfinalistów Konkursu im. Seiferta, które odbędą się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Krakowski Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami odbywa się w tym roku po raz dziewiętnasty i jak zwykle oprócz czołówki polskiego jazzu zgromadzi gwiazdy światowego formatu . Tegoroczna edycja rozpocznie się 6 lipca tradycyjnym świętem jazzu – niedzielą nowoorleańską, której bohaterami będą Old Timers z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jazz Band Ball Orchestra z Stanleyem Breckenbridge i Beale Street Band.
9 lipca w Auditorium Maximum UJ wystąpi Trio Włodka Pawlika z Rendy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Adama Klocka, w ramach małopolskiej premiery nagrodzonego Grammy projektu „Night In Calisia”.

Na stałe do kalendarza Festiwalu w Piwnicy Pod Baranami wpisała się także Krakowska Noc Jazzu. W tym roku 12 lipca impreza rozpocznie się koncertem plenerowym na Małym Rynku, a wystąpią min. Eddie Henderson z kwintetem Tomka Grochota, Karen Edwards, One World Project Grzecha Piotrowskiego oraz Jamal Thomas Band. W ramach nocnych koncertów klubowych najbardziej oczekiwanym występem wydaje się być koncert w Rotundzie - Adama Pierończyka, obecnego na dzisiejszej konferencji prasowej, wraz z włoskim saksofonistą Francesco Cafiso. Pozostałe koncerty odbywać się będą min. w klubie Piec Art, w Piwnicy pod Baranami, w Harris Piano Jazz Bar i wielu innych.

27 lipca w ramach koncertu nadzwyczajnego w Kinie Kijów Centrum wystąpią legendy jazz-rocka i muzyki fusion: Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Jak zapowiedział Dyrektor Festiwalu Witold Wnuk impreza obejmie łącznie blisko 100 koncertów. 

Rozszerzeniem Festiwalu będzie I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy, którego organizatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Pomysłodawcą konkursu jest Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa dr Małgorzata Jantos.  Prezes Fundacji Aneta Norek-Skrycka przyznała, że konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem międzynarodowego środowiska skrzypków jazzowych. Chęć udziału zgłosiło 63 kandydatów z 17 państw, spośród których najwięcej pochodziło z USA i Polski. Do półfinału zakwalifikowało się 10 skrzypków, którzy zaprezentują się 16 i 17 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W czasie konferencji prasowej wylosowano kolejność występów uczestników. Pierwszego dnia na scenie zobaczymy Jasona Anicka, Stanisława Słowińskiego, Dawida Lubowicza, Bartosza Dworaka oraz Evę Slongo, drugiego zaś Łukasza Górewicza, Romana Janoskę, Tomoko Omura, Apel-les Caroda i Klemensa Bittmanna. Skrzypkowie wystąpią z towarzyszeniem zespołu krakowskiego pianisty Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band. Finał konkursu odbędzie się 18 lipca w Lusławicach, natomiast na 19 lipca o godz. 19:00 zaplanowano koncert galowy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Nagrodą główną w konkursie jest czek na kwotę 10 000 euro (druga nagroda wynosi  5000 € a trzecia 2000€). Jak zapewniają organizatorzy konkursu im. Seiferta impreza będzie miała charakter cykliczny i odbywać się będzie co dwa lata.

 

Tagi: