Jazzowa Jesień w Bilesku-Białej: Florian Weber Quartet Wolfgang Muthspiel Chamber Trio

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

16 listopada, na scenie Bielskiego Centrum Kultury, w ramach festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, wystąpią Florian Weber Quartet oraz Wolfgang Muthspiel Chamber Trio.

Niemiecki pianista Florian Weber to jednym z najciekawszych pianistów i kompozytorów współczesnej europejskiego sceny jazzowej. Dziennik The New Times napisał o jego grze: "estetyka aerodynamicznej płynności", a Süddeutsche Zeitung: "wyjątkowy pianista o świeżym nowym brzmieniu". Został wyróżniony szeregiem nagród, m.in.: nagrodą Steinwaya za koncert solo na festiwalu Montreux, I nagrodą w konkursie Monaco Jazz; nagrodą WDR za improwizację, a jego debiutancki album "Minsarah" został nagrodzony niemiecką nagrodą krytyków muzycznych. Wyrazy uznania i przychylność krytyków zjednała mu błyskotliwa droga muzyczna, którą Florian Weber konsekwentnie kroczy.

Na scenie i w studio współpracował z takimi muzykami, jak Tomaszem Stańko, Michael Brecker, Pat Metheny i Albert Mangelsdorff. W 2007 roku zaczęła się bardzo ważna dla jego kariery regularna współpraca z legendarnym saksofonistą Lee Konitzem. Wspólnie nagrali album "Deep Lee", a w 2012 roku "Live at the Village Vanguard", nagrodzony przez francuski magazyn "Jazzman" Choc de l 'année", za najlepszy zespół roku. Obok grania z legendami jazzyu, Florian Weber rozwijał autorskie projekty, z którymi występował na prestiżowych wydarzeniach, jak New York Winterjazz, the Angel City Jazz Festival in L.A. czy Tokyo Jazz Festival. Współpracę z ECM Records rozpoczął w 2015 roku, albumem "Alba", nagranym w duecie z trębaczem Markusem Stockhausenem. W tym roku wychodzi autorska płyta jego Kwartetu, "Lucent Waters", z fantastyczną Lindą Oh na kontrabasie i Ralphem Alessim na trąbce.

Wolfgang Muthspiel uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów swojego pokolenia. Urodził się w 1965 roku w Austrii. Studiował zarówno gitarę klasyczną, jak i jazzową w Akademii Muzyki i Sztuk Performatywnych w Graz. Zainteresowany improwizacją od najmłodszych lat, w połowie lat 80-tych wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby studiować w New England Conservatory. W Berklee School of Music w Bostonie poznał Gary'ego Burtona, który zaprosił go do swojego Kwintetu. Przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, i w tym czasie grał z takimi artystami, jak Trilok Gurtu, Youssou N'Dour, Gary Peacock, Dave Liebman, Peter Erskine i Rebekka Bakken. Wolfgang Muthspiel po raz pierwszy pojawił się na ECM Records w 2013 roku. Był to album "Travel Guide", nagrany w Trio, wraz z dwoma z innymi gitarzystami, Ralphem Townerem i Slavą Grigoryanem. W 2014 roku Muthspiel zadebiutował w ECM jako lider autorskim albumem "Driftwood".

Jego Chamber Trio (Trio Kameralne) to tegoroczny premierowy projekt. Do swojej nowej konstelacji zaprosił dwie wspaniałe muzyczne indywidualności: Matthieu Michel na trąbce i Colin Vallona na fortepianie.

CO? – 16. Jazzowa Jesień w Bilesku-Białej: Florian Weber Quartet / Wolfgang Muthspiel Chamber Trio
KTO? – Florian Weber Quartet: Florian Weber, Linda Oh, Ralph Alessi, Dejan Terzic / Wolfgang Muthspiel Chamber Trio: Wolfgang Muthspiel, Matthieu Michel, Colin Vallon
GDZIE? – Bielskie Centrum Kultury, Bilesko-Biała
KIEDY? – 16/11/2018, 18:00

Tagi: